Bulgaristan devletinden yeni vize anlaşmaları

Bulgaristan’ın BDT ülkelerinden gelecek olan turist sayısında yaşanacak olan düşüşü sınırlamak için başta Rusya ve Ukrayna olmak üzere bu ülkelerin vatandaşlarına vize kolaylığı sağlayacağı aktarıldı.

Bulgaristan Dışişleri Bakanı Daniel Mitov ve Turizm Bakanı Nikolina Angelkova, Rusya, Ukrayna, Belarus, Kazakistan, Ermenistan ve Gürcistan’da Bulgaristan’a gelecek olan turistlere vize kolaylığı sağlanması konusunda anlaşmaya vardığını açıkladı. Bu kararın yaklaşmakta olan turizm sezonunda, Rusya ve Ukrayna gibi ülkelerden gelen turistleri seyahat etmeye teşvik etmek için alındığını söyledi.

Bu kararın sebebi olarak, 2015 yaz sezonunda BDT ülkelerinden gelen erken rezervasyon oranlarının düşüşü gösterildi. En son verilere göre, Bulgaristan’a gelen Rus turist sayısında yüzde 3, Ukraynalı turist sayısında ise yüzde 8’lik bir düşüş yaşanmıştır.

Vize kolaylığından yalnızca BDT vatandaşları değil aynı zamanda Bulgaristan’da mülk sahibi olanların da yararlanabileceği dile getirildi. Bulgaristana ilk kez giriş yapanlar için kısa dönem kalışlı, çoklu giriş hakkı tanıyan 1 yıllık vize verileceği belirtilirken, daha önce giriş yapmış olanlara ise 3 yıl geçerli vize verileceği açıklandı.