Bulgaristan ile Türkiye’yi birbirine bağlamaya kararlıyız

Bulgaristan-Türkiye İlişkileri

Başbakan Binali Yıldırım ile Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov,  Boyona İkametgahı bakanlar kurulunda bir basın toplantısı düzenleyerek iki ülke arasındaki ilişkiler hakkında bilgiler verdi.

Son yıllarda Bulgaristan’la ile yapılan antlaşmalara dikkat çeken Yıldırım, 1 Kasım seçimlerinin ertesinde Bulgaristan’ı ziyaret etmişti. Bulgaristan ziyaretinden çok memnun ayrıldığını aktaran Yıldırım, ziyaretiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Bulgaristan’la komşu iki ülke olmanın yanı sıra müttefik ülke olduklarını, ortak amaçlarının olduğunu söyleyen Yıldırım “Biz hem komşu hem dost hem müttefik iki ülkeyiz. Birçok konuda ortak çıkarlarımız, ortak vizyonumuz var” cümlelerini aktardıktan sonra konuşmasına Bulgaristan ile olan ticari ilişkilere değinerek devam etti.

Başbakan Binali Yıldırım konuşmasında bazı önemli noktalara da değindi:

“Bizim asıl hedefimiz 5 milyar dolar civarındaki ticaret hacmimizi ilk fırsatta 10 milyarlara çıkarmak. 2 milyar dolar civarındaki yatırımımızı, Bulgaristan’daki Türk yatırımların da desteğiyle 5 milyar dolara çıkması yine hedefimiz arasında. Bunlara ek olarak büyük ulaştırma projelerini birlikte gerçekleştirebiliriz. Meriç otoyolu sebebiyle değerli dostumu tebrik ediyorum. Aynı şekilde bizim rüyamız, idealimiz İstanbul’dan Sofya’ya, Sofya’dan da Avrupa’ya gidecek bir hızlı tren inşaa etmek. Yine otoyollarla, ulaşım hatlarıyla Bulgaristan ile Türkiye’yi birbirine bağlamaya kararlıyız.” dedi.