Bulgaristan Konsolosluğu Randevu Nasıl Alınır?

Bulgaristan, yurtdışındaki temsilciliklerinde verdiği konsolosluk hizmetlerini geliştiriyor. Başka ülkede yaşayan vatandaşlarına yönelik hizmete başlayan yeni uygulaması ile artık Bulgaristan vatandaşları kırmızı pasaport yenileme ve çıkartma işlemleri için başvurularını internet üzerinden de yapabilecek. Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan duyuruda, ebds.perfectbg.com internet adresinde yer alan başvuru bölümünden pasaport ile ilgili başvuru yapılabileceği ve randevu alınabileceği ifade edildi.

İki Aşamalı İşlem

Elektronik randevu sistemi için hazırlanan sayfa üzerinden yapılacak başvuru işlemleri iki aşamada tamamlanabiliyor. İlk sayfada bulunan form kişisel kimlik belgeleri ve adres ile telefon gibi bilgiler kullanılarak doldurulurken, ikinci aşamada ise ilk aşamanın sonunda verilen “kod” ile birlikte işlemlerin yapılacağı konsolosluk seçilerek, randevu günü ve saati tercihi yapılıyor. İstenen tüm bilgiler doğru ve eksiksiz bir şekilde formlara işlendiğinde de başvuru tamamlanmış oluyor.

Randevu Hazırlık

Elektronik randevu sistemi başvuruların yapılmasını kolaylaştırsa da dilekçeyi veren kişilerin randevu tarihi öncesinde tamamlaması gereken başka işlemler de bulunuyor. Bunlardan biri ikinci aşamanın onayı ile başvuruyu yapan adayın paylaştığı e-maile gelen linkte bulunan banka hesap ve harç çizelgesine uygun olarak ödemelerin yapılması. Alınan çıktılar, konsolosluğun pasaport başvurusu yapmak için talep ettiği diğer evraklar ile birlikte yaklaşık iki buçuk ay sonrasına verilen randevuya da götürülmesi gerekiyor.

Türkler İçin Farklı Aşamalar 

Elektronik pasaport başvurusu sadece Bulgaristan vatandaşlarının kullanımına açık. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise Bulgaristan’a yapacakları seyahatlerde vize işlemleri için randevu almaları gerektiğinde farklı hareket etmeleri gerekiyor.

İşlemler Bulgaristan’ın Türkiye’deki temsilcilikleri olan Ankara Büyükelçiliği, İstanbul Başkonsolosluğu, Edirne Başkonsolosluğu veya Bursa Konsolosluğu tarafından gerçekleştirilecek olsa da randevu alabilmek için ön başvurular görevlendirilen resmi akredite vize merkezi ve bu konuda uzman olan danışmanlık şirketleri aracılığı ile yapılması gerekiyor. Kişinin başvuru yapabilmesi için istenen tüm evrakları eksiksiz bir şekilde hazırlaması ve bazı şartlara uyması gerekiyor. Zira, hatalar tüm işlemlerin baştan başlatılmasına sebep olabiliyor. Bilinmesi gereken bir diğer ayrıntı ise 18 yaşın altındaki vize başvurusu adaylarının randevulara sadece anne ve babası aracılığıyla ve imzalı resmi onaylarıyla başvurma hakları olduğu…  

Hizmet Zamanları Belirli

Bulgaristan’ın Türkiye’deki temsilciliklerine günün her saatinde ulaşılamıyor. Başvurularda, bilgi alma amaçlı veya evraklarla işlemlerde hizmet verdikleri saatleri bilmek zaman kayıplarının önlenmesinde yardımcı olabilir.

Türkiye’deki dört Bulgaristan temsilciliğinin de çalışma saatleri benzerlik gösteriyor. Pazartesi’den Cuma gününe kadar 09:00 ila 17:30 arası olarak belirlenen kurumların hizmet aralığında, sabah 09:00’dan öğlen 12:00’ye kadar vize ve benzeri başvuruları kabul ediyor. Bu saatlerde aynı zamanda hazır olan pasaportlar da teslim ediliyor. Elbette konsolosluklara sadece önceden belirlenen randevu zamanlarında gidilebiliyor. Temsilcilikler, gerekli gördükleri zamanlarda, başvuruyu yapan kişiyi görüşmeye çağırma hakları da bulunuyor. Bu ek randevu zamanları ayrıca bildiriliyor.