Bulgaristan’ın Başkenti Sofya Gezi Rehberi

Bulgaristan Sofya Rehberi

Bireylerin bir ailede birden fazla kişiyle birlikte çalışması ve gelir düzeyinin artmasıyla birlikte farklı tatil programları yapılmakta ve insanlar bütün bir yıl boyunca yaşadıkları yorgunluğu ve stresi yaz tatillerinde atmaktadır. Özellikle son yıllarda birçok kişi aileleriyle ya da sevdikleri kişilerle birlikte farklı turlara katılarak tatillerini geçirmektedir. Tur şirketlerinin düzenlediği farklı turlar sayesinde insanlar daha önce hiç görmedikleri yerlere giderek güzel zamanlar geçirmektedir.

Yurtiçi turları kadar talep gören yurtdışı turları sayesinde ziyaretçiler hem bölgenin güzelliklerini daha iyi görebiliyor, hem de bireysel seyahatlere göre daha ekonomik fiyatlardan yararlanarak tatillerini geçiriyorlar. Yurtdışı turları söz konusu olduğunda onlarca tur şirketinin sürekli olarak turlar düzenlediği ve birçok kişinin yoğun bir ilgi gösterdiği turlardan birisi de Sofya’ya düzenleniyor. Sofya turu sayesinde binlerce kişi Bulgaristan’ın başkenti olan kenti ziyaret ederek, kentin güzelliklerini en ince ayrıntısına kadar gözlemlenebilmektedir. Sizlerde Bulgaristan’ın başkenti olan Sofya’ya tur ayrıcalıklarından yararlanarak gitmek istiyorsanız zaman kaybetmeden girişimlerde bulunabilir ve tur avantajlarından yararlanarak mükemmel bir tatil geçirebilirsiniz.

Bulgaristan’ın başkenti olan Sofya, aynı zamanda ülkenin en büyük şehri olma özelliğini taşıyor. Çok sayıda kişinin yaşadığı kentin nüfusu bir milyon iki yüz binden fazladır. Özellikle yaz aylarında kente çok sayıda yerli ve yabancı turistik gitmesi ile kent oldukça kalabalık ve hareketli duruma gelmektedir. Sofya’nın tarihi de çok eski zamanlara kadar uzanıyor. M.Ö. 8. yüzyıla kadar uzanan köklü bir tarihe sahip olan Sofya, yıllar boyunca farklı egemenliklerin altında kalmış ve sonrasında bağımsızlığını kazanarak bugünkü ismi ile anılmaya devam etmiştir. Kent konum olarak ise ismini de aldığı Sofya Havzası üzerinde bulunuyor.

Sofya’yı Ziyaret Etmek İçin En Uygun Zaman Hangisidir?

Sofya yılın her anı ziyaret edilebilecek kentlerden birisidir. Bu nedenle tur şirketleri yılın her anında farklı özelliklerdeki sofya turu sayesinde çok sayıda kişiyi kente götürmekte ve kentin güzelliklerini ziyaretçilere göstermektedir. Ancak özellikle bazı dönemlerde kente ziyaret daha fazla sayıdadır. Çünkü hava durumu ilgili dönemlerde daha iyidir ve birçok kişi daha güzel havada seyahatlerini gerçekleştirir. Sofya’da genel olarak ılıman iklimin etkileri hissedilir.

Temmuz ve Ağustos ayı ise en sıcak olan aylardır. Bu yüzden genellikle bu aylarda şehre düzenlenen tur sayısı daha fazladır. Eylül ayı da nispeten havaların güzel olduğu aylardan olduğu için şehre gitmek için en uygun zaman olarak Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarını tercih edebilirsiniz.

Sofya’ya Ulaşım Nasıldır?

Bulgaristan’ın önemli şehirlerinden birisi olan ve aynı zamanda başkenti olma özelliğini taşıyan Sofya’ya ulaşım farklı kanallardan yapılabiliyor. Dünyanın pek çok noktasında olduğu gibi ülkemizden de sürekli olarak binlerce kişi sofya turu ayrıcalıklarından yararlanarak kente gitmektedir. Bulgaristan’ın turizm anlamında önde gelen şehirlerinden birisi olan Sofya’ya gitmek için yaygın olarak kullanılan ulaşım şekillerinden birisi havayoludur. Havayolunu tercih ederek seyahatlerini gerçekleştirmek isteyen kişiler yaklaşık olarak bir saat on beş dakika gibi bir süre sonunda Sofya’ya ulaşabilmektedir.

Bunun dışında karayolu ile de kente ulaşım sağlanabiliyor. Eğer karayolu ile ulaşım sağlanmak isteniyorsa yaklaşık olarak 550 km yol gidilmesi gerekiyor ki ortalama bir hız ile gidildiğinde bu yolculuk 8 saat civarında tutuyor. Sofya turu düzenleyen tur şirketlerinin de bu konuda farklı tercihleri bulunuyor. Bazı şirketler turlarını havayolu ile gerçekleştirirken, bazı şirketler ise karayolu üzerinden otobüsle Sofya’ya ulaşım sağlıyor. Tabi ki havayolunu tercih ederek kente gidilmek istendiğinde karayoluna göre daha ödenmesi gereken ücret biraz daha fazla oluyor.

Sofya’da Konaklama

Bulgaristan’ın en önemli turizm merkezlerinden birisi olan Sofya’da konaklama konusunda da birbirinden farklı seçenekler bulunuyor. Turistik amaçla kente giden ziyaretçiler istedikleri otelde konaklayabiliyorlar. Konaklamak için otellerden yararlanılabildiği gibi, pansiyon ve kiralık evlerden yararlanarak da rahat bir şekilde konaklama yapılabiliyor.

Konaklama için eğer uygun fiyatlara sahip bir otel arıyorsanız şehir merkezinde yer alan Ivani Hostel and B&B, Hostel Mostel Sofia ve Elegance Hostel gibi seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Kente konaklama da kolay bir şekilde yapıldığı için metro, otobüs ve tramvaylarla konaklama yapılan yerlerden istenilen yere rahatlıkla gidilebiliyor.

Sofya’da Görülmesi ve Gezilmesi Gereken Yerler

Turistlerin uğrak yerlerinden bir tanesi olan sofya turu avantajlarından yararlanarak şehre giden ziyaretçilerin görebilecekleri ve gezebilecekleri çok sayıda tarihi ve turistik yapı bulunuyor. Tur avantajlarıyla kente giden ziyaretçilere tur yetkilileri tarafından birçok yer rahatlıkla gezdirildiği için bu konuda herhangi bir çaba harcamaya gerek bulunmuyor. Ama bireysel olarak kente giden ve kentin güzelliklerini görmek isteyen kişiler şehrin birçok yerine dağılmış olan tarihi ve turistik yapıları gezerek güzel zamanlar geçirebilir.

Sofya’da ilk olarak görülmesi gereken yerler arasında ise Borisova Gradina Parkı, Borisova Gradina Televizyon Kulesi, Alexsander Nevsky Katedrali, Ulusal Sanat Galerisi, Ulusal Doğal Tarih Müzesi, Kral Sarayı, Sofya Hayvanat Bahçesi, Ulusal Kültür Sarayı ve Boyana Kilisesi yer almaktadır. Kenti gezmek için daha fazla vakti olan ziyaretçiler ise Merkez Sofya Sinagogu, Vitosha Dağı ve Rilski Manastırı’nı ziyaret edebilirler.

Sofya Mutfağı

Bulgaristan, kendisine has lezzetleri ile dikkat çeken ülkelerden bir tanesidir. Ülkenin başkenti olan Sofya’da birbirinden enfes lezzetlerin yer aldığı önemli bir mutfak kültürüne sahiptir. Balkan mutfağının önemli lezzetlerinin yer aldığı Sofya mutfağında Osmanlı kültürüne ait lezzetleri bulmak da mümkündür. Mişmaş, kurban çorbası, kebapçe, mavrud şarabı kentin en önemli yöresel lezzetlerinden sadece bazılarıdır.

Kentin birçok yerinde yörede yapılan lezzetleri bulabileceğiniz onlarca farklı restoranı bulabilirsiniz. Bistro Pesto, Soul Kitchen ve Saffron başkent Sofya’nın en önemli restoranlarındandır. Uygun fiyatlarla karnınızı doyurabileceğiniz bu restoranlarda ilk defa göreceğiniz ve tadacağınız lezzetlerin bulunduğunu da hatırlatalım.

Sofya’ya Gitmek İçin Vize Gerekir Mi?

Bulgaristan’ın renkli şehirlerinden birisi olan Sofya’ya gerek sofya turu ile gerekse bireysel olarak gitmek için vize alınması zorunludur. Bu yüzden ülkemizden kente ziyaret etmek isteyen kişilerin kesinlikle Bulgaristan vizesi almaları gerekiyor. Peki, Sofya’ya gitmek için hangi tür vize başvurusunda bulunulması gerekiyor? Diğer ülkelerde olduğu gibi Bulgaristan’a gitmek için de alınabilecek birçok vize türü bulunuyor. Sofya’ya bu amaçla gitmek için alınması gereken vize türü ise Bulgaristan turistik vizesidir. Gri ve yeşil pasaport gibi özellikli pasaportu olan kişiler ise belirlenen süre içerisinde herhangi bir vize başvurusu yapmadan da ziyaretlerini gerçekleştirebiliyorlar. Vize almak için özel hizmet merkezlerine başvurulabileceği gibi, tur şirketlerine başvurarak da vize işlemleri gerçekleştirilebiliyor.

Sizlerde Sofya’ya gitmek için ihtiyacınız olan vizeyi almak istiyorsanız başvuru için gerekli olan evrakları tamamladıktan sonra başvuruda bulunabilirsiniz. Vize belgeleri kişilerin almak istedikleri vize türüne ve kişilerin sahip oldukları özelliklere göre farklılıklar gösteriyor. Eğer SSK’ya bağlı olarak çalışan bir bireyseniz toplamanız gereken belgeler biraz daha farklıdır. Seyahat sonrasında bir yıl geçerli olan pasaport, 2 adet biyometrik fotoğraf, nüfus kayıt örneği maaşlı olarak çalışan kişilerden istenen vize belgeleri arasındadır. Bunun dışında kişilerin vize alabilmeleri için banka hesaplarında en az 4000 TL bulundurduklarına dair banka dekontu ve otel rezervasyonlarını yaptırdıklarına dair belge istenen belgeler arasındadır.