Bulgaristan Türkiye’den Vize İstiyor Mu?

BULGARİSTAN TÜRK VATANDAŞLARINDAN VİZE İSTİYOR MU?

 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Bulgaristan Cumhuriyeti sınırları içerisine girmek istediklerinde sahip oldukları pasaport türüne göre ülkenin uyguladığı vize rejimine göre hareket etmek zorundalar. Avrupa Birliğine (AB) üye olan ülkeler arasında bulunan Bulgaristan, topraklarına gelen yabancı ülke vatandaşlarına farklı şekillerde giriş izni veriyor.

Avrupa Birliği’ne üye pek çok ülke tarafından 1985 yılında imzalanan ve sonraki yıllarda başka ülkelerin de dâhil olduğu Schengen anlaşması gereği, Eski Kıta içerisinde seyahat edenler için sınırlarda geçiş ve gittikleri ülkelerde hareket serbestliği sağlanmıştı. Bu uygulama ile herhangi bir AB ülkesinin vatandaşı olunduğunda kimlik kartı, pasaport veya AB kimliği ile seyahat edilebiliyor. Bu birliğin vatandaşları, Bulgaristan’a da vizeye ihtiyaçları olmadan seyahat edebiliyor. Aynı serbest hareket hakkı Bulgaristan vatandaşlarına da tanınıyor.

Ancak 2007 yılında AB üyesi olan Bulgaristan, Schengen üyesi olmadığı için bu ülkenin vizesine sahip olan Türkiye gibi birlik dışı ülkelerin vatandaşları, Bulgaristan vizeleri olsa dahi Schengen ülkelerine seyahat etme hakları bulunmuyor. Öte yandan, Schengen vize anlaşmasını imzalayan ülkelerden birinin vizesine sahip olan Türkiye vatandaşları Bulgaristan’a giriş yapabiliyor. Ancak bu durum vizeyi veren ilgili Schengen ülkesi için yapılacak bir sonraki başvurulara, vizenin daha önce yanlış kullanımı gerekçesiyle, olumsuz bir durum olarak yansıyabiliyor.

SEYAHAT AMACINA GÖRE BULGARİSTAN VİZESİ

Türkiye vatandaşları Bulgaristan’a gitmek istediklerinde öncelikle vize talebinde bulunmaları gerekiyor. 90 günden kısa olan seyahatler için, ülkeye gidiş amacına göre alınabilen vizeler üçe ayrılıyor. Bunlardan biri olan Bulgaristan Turistik Vizesi daha çok tatil veya kısa geziler yapılmak istendiğinde verilirken. Bulgaristan Ticari Vizesi iş yapma amacıyla ülkeye gidenler tarafından talep ediliyor. Türkiye ile sınır komşusu olması ve nüfusunun önemli bir kısmı Türk olan Bulgaristan’a aile veya akraba ziyareti için de gidilebiliyor. Belirli dönemlerde Türkiye’ye gerçekleşen göçler sonrasında bölünen ailelerin mensuplar görüşmek istediklerinde Bulgaristan Aile ve Akraba Ziyaret Vizesi başvurusu yapabiliyor. Bir Türk vatandaşının bu vize türüne başvuru yapabilmesi için en önemli şart Bulgaristan vatandaşı olan akrabası veya arkadaşından ilgili devlet daireleri tarafından onaylanan bir davetiye mektubu almasıdır. Kısa süreli C tipi Bulgaristan vizesi 90 güne kadar geçerli olsa da sahibine tek giriş ve çıkış hakkı veriyor. Geçerlilik süresi boyunca ülkeye birden fazla gidip gelebilmek için bu istek de başvuru sırasında belirtilmesi gerekiyor.

 

ÖZEL DURUMLAR İÇİN BULGARİSTAN VİZELERİ

Bu genel vize türleri dışında Balkan ülkesine gidilmek istendiğinde; sağlık sorunlarına bu ülkede çözüm bulanlar Bulgaristan Tedavi Amaçlı Vizesi, uluslararası alanda nakliye yapan lojistik sektörü çalışanı uzun yol şoförleri Bulgaristan Şoför Vizesi, bir etkinliği takip etmek amacıyla görevlendirilen basın mensupları Bulgaristan Medya Mensubu Vizesi ve Bulgaristan Transit Geçiş Vizesi gibi daha özel başvuru alanları da bulunuyor.

Elbette Türkler için Bulgaristan’a giriş yapmanın farklı yolları da bulunuyor. Örneğin, normal pasaport sahibi olan ve Schengen Anlaşmasını Uygulama Sözleşmesi ile Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler tarafından verilen bir vizeye sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize olmadan beş güne kadar Bulgaristan sınırları içerisine girebiliyor ve transit geçiş yapabiliyor. Aynı uygulama, yine bu anlaşmaya taraf olan ve AB üyesi ülkelerle birlikte İsviçre ve Lihtenştayn tarafından da verilen bir oturum izni bulunan Türkler de yararlanabiliyor. Fakat bu durumdan yararlanabilmek için ek bir şart da bulunuyor; Bu iznin geçerliliği sadece transit geçişin yönü Türkiye’den vize veya oturum izninin verildiği ülkeye veya bu ülkeden Türkiye’ye doğru olduğunda geçerli oluyor.

Umuma mahsus pasaport sahipleri dışında Türkiye’de farklı görevlerde bulunan kişilere dağıtılan farklı işlevlere sahip belgeler de bulunuyor. Bunlarda olan yeşil renkli hususi pasaport sahipleri Bulgaristan’a giriş yaptıktan sonra altı aylık süreç içerisinde 90 gün vizeden muaf olurlar. Gri, yani hizmet pasaportu ve siyah diplomatik pasaport sahipleri ise ülkeye giriş yaptıktan sonraki altı aylık süre içerisinde 30 gün vizeden muaf olarak burada kalma hakları olur.

Bulgaristan vizesi için başvurular ilgili akredite acenteler ve vize uzmanı danışma merkezleri aracılığıyla yapılabiliyor. Gerekli evraklar eksiksiz bir şekilde tamamlanıp tüm şartlar yerine getirildiğinde başvurular Bulgaristan’ın Türkiye’deki temsilcilikleri olan Ankara Büyükelçiliği, İstanbul ve Edirne Başkonsoloslukları ve Bursa Konsolosluğu’na iletiliyor. Talep edilen vize ile ilgili olumlu veya olumsuz son karar da bu kurumlar tarafından veriliyor.