Vizeler

İletişim

 • İstanbul
  +90 (212) 970 05 22
  bulgaristan@vizemerkezi.com
 • Ankara
  +90 (312) 970 05 22
  ankara@vizemerkezi.com
 • İzmir
  +90 (232) 970 05 22
  izmir@vizemerkezi.com
 • Edirne
  +90 (284) 236 39 39
  edirne@vizemerkezi.com
 • Bursa
  +90 (224) 322 23 65
  bursa@vizemerkezi.com
 • Antalya
  Tel: + 90 (242) 255 5510
  antalya@vizemerkezi.com
 • Gaziantep
  +90 (342) 255 50 95
  gaziantep@vizemerkezi.com

BULGARİSTAN VİZESİ GENEL BİLGİLER

Bulgaristan vizesi çıkarmak istediğiniz durumlarda, konsolosluk tarafından doğrudan başvuru kabul edilmediğinden Bulgaristan Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş turizm acenteleri ve kurumlar aracılığıyla başvurunuzu gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bulgaristan yolculuğunuz için ihtiyacınız olan tüm bilgilere, aklınıza takılan soru ve sorunlara Bulgaristan vize sayfalarımız cevap bulacaktır. Bulgaristan vizesi için sitemizden gerçekleştirmiş olduğunuz bu ön bilgilendirme sonrasında edinmiş olduğunuz izlenime göre Bulgaristan vize türünüzü belirlemiş olacaksınız.

Bulgaristan vizeniz hangi türü kapsıyorsa gereken tüm evrak ve belgeler o türdeki vize kategorisi başlığında sayfalarımızda detaylı şekilde anlatılacaktır.

Hangi kategoride vize talep ettiyseniz Bulgaristan konsolosluğu tarafından o kategori için vize başvurunuz ayrıntılı bir değerlendirmeye alınacaktır.

Bulgaristan vizesi hakkında edinmiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda gerekli olan prosedürü kavrayarak Bulgar vizesi için size bir telefon kadar yakın olacağız. Bulgaristan departmanında bulunan müşteri temsilcilerimiz ile iletişime geçebilir ve daha kapsamlı, detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bulgaristan vizesi için gerekli tüm belgeler müşteri temsilcilerimiz ile irtibat kurduğunuzda sizin için öncelikli bir liste olarak sunulacaktır.

Bulgaristan vizesi için yapılması gerekenler?

Bulgaristan’a seyahat etmek isteyen vatandaşların pasaport türlerine göre farklı işlemler gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Umuma Mahsus ( bordo pasaport) Hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları seyahate çıkmadan önce Bulgaristan vizesi almak zorundadır. Bulgaristan’a seyahat etmek isteyen Hususi Pasaport (yeşil) , Diplomatik Pasaport (siyah) ve Hizmet (gri) Pasaportu sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise altı ay içerisinde doksan günü geçmemek kaydıyla Bulgaristan’a vizesiz seyahat edebileceklerdir.

Bulgaristan vize özellikleri

Bulgaristan Cumhuriyeti 1 Ocak 2007 tarihinden itibaren Avrupa Birliği (AB) üyesidir ve Bulgaristan pasaportu sahibi olmanız durumunda, AB ülkelerine vizesiz seyahat edebilirsiniz.

Fakat Bulgaristan henüz Schengen bölgesi üyesi olmadığı için, Bulgaristan pasaportunuzla Schengen ülkerine giriş yapamazsınız. Schengen ülkelerine giriş yapabilmek için ayrıca schengen vizesi sahibi olmanız gerekmektedir. Schengen vizesine sahipseniz Bulgaristan’a vizesiz seyahat etme hakkına sahip olabilirsiniz.

Bulgaristan vize türleri nelerdir?

Bulgaristan’a seyahat planınız var ise, Bulgaristan vizesi başvurunuzu seyahat türüne uygun yapmanız gerekmektedir.  Bulgaristan vizeleri seyahatin amacına göre sınıflandırılmakta olup, her vize çeşidi için Bulgaristan vizesi prosedüründe farklı uygulamalar söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle Bulgaristan’a yapacağınız seyahatin amacına göre 4 farklı vize tipi geçerlidir:

Bulgaristan seyahatlerinizde turizm, aile veya arkadaş ziyareti, iş gezisi, bilimsel araştırma, kültür-spor etkinlikleri, tır şoförü, transit, tıbbi tedavi, Bulgaristan vatandaşı eş ziyareti gibi durumlarda gerçekleştirdiğiniz kısa süreli (doksan güne kadar olan seyahatler) C tipi vize uygulaması kapsamına girer. Bulgaristan’da uzun süreli konaklama (doksan günden fazla kalışlar) durumlarında “D” tipi vize uygulamasına tabi olunur. Bu duruma tabi olanlar ise;

 • Çalışma izni talep edenler,
 • Ticari yatırımcılar,
 • Öğrenciler,
 • Uzmanlar,
 • Yerleşim vizesi talep edenler,
 • Bulgaristan ticaret ve sanayi odasına kayıtlı yabancı ticari kurum temsilcileri,
 • Bulgar vatandaşlarının aileleri,
 • Uzun süreli tedavi amaçlı vize talep eden kişiler,
 • Medya mensupları,
 • Emekli vizesi talep edenler,
 • Yatırım Teşvik Kanununa göre faaliyet gerçekleştirenler,
 • Uzun süreli İkamet için izin almış yabancı ülke vatandaşının aile bireyleri
 • Diplomatlar,
 • Konsolosluk çalışanları,
 • Ticari temsilcilerin aile üyeleri ve yakınları,
 • Ticari vize talep edenler,
 • Ticari amaç gütmeyen faaliyet yürütenler ve Bulgar vatandaşlarının aile   üyeleri  Bulgaristan “D tipi” vize uygulamasına tabi olurlar.

Bulgaristan vizesi başvurusu

Bulgaristan vizesi başvuruları 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren özel durumlar dışında doğrudan konsolosluk tarafından kabul edilmemektedir. Bu nedenle Bulgaristan vizesi için yaptığınız başvurularınızı Bulgaristan Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize merkezleri ile turizm acenteleri aracılığı ile yapmalısınız.

Bulgaristan vizesi başvuru evrakları

Bulgaristan vizesine başvuruda bulunmak için öncelikle konsolosluk tarafından hazırlanan Bulgaristan vizesi başvuru formunu eksiksiz doldurmanız gerekmektedir. Bulgaristan Vizesi Başvuru Formunu Türkçe ya da Bulgarca olacak şekilde doğru, eksiksiz ve diğer evraklarınızı destekler nitelikte doldurmanız gerekmektedir. Başvurunuzda seyahatinizin amacını, seyahat sürenizi, ve seyahatiniz sonunda Türkiye’ye döneceğinizi garantileyeceğiniz bir Bulgaristan vizesi talep dilekçesi yazarak diğer evraklarınızla beraber konsolosluğa sunmalısınız. Başvurunuz esnasında gerekli belgeleri ve evrakları eksiksiz şekilde temin edip, vize başvurunuz için destek aldığınız merkeze ibraz etmeniz gerekmektedir. Evraklarınızın yeni tarihli olmasına dikkat ediniz. Evrakların dışında pasaportunuzun durumu da son derece önemlidir. Planladığınız konaklama tarih süresinden sonra en az altı ay daha geçerliliği olması gereken bir pasaportunuz bulunmalı ve pasaportunuzda en az iki boş sayfa bulunmalıdır. Aksi takdirde bu standartlara sahip bir pasaporta sahip değilseniz yenilemeniz gerekecektir. Ayrıca mavi (eski) pasaportların işleme alınmadığını da hatırlatmakta fayda var.

Bulgaristan vize ücreti

Bulgaristan Konsolosluğu harç bedelini 60 Euro olarak belirlemiştir. Bazı yabancı ülke vatandaşları için harç bedeli 35 Euro’dur. Vize işlemleri için Bulgaristan Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş aracı acente hizmet bedeli olarak 25 Euro talep etmektedir. Seyahat Sağlık Sigortası bir aylık ücreti 18 Euro’dur. Otel rezervasyon konfirmesi veya davetiyesi için ortalama 20 ile 40 Euro arasında bir miktar talep edilmektedir. Tüm C tipi (kısa süreli) vizeler için vize ücreti aynıdır. Bulgaristan vize ücreti 2020 yılı güncel bilgisi ve detaylarını vize uzmanlarımızdan isteyebilirsiniz.

Bulgaristan vizesi kaç günde çıkar?

Bulgaristan vizesi başvuruları, Bulgaristan’ın ve Türkiye’nin resmi tatillerine veya konsolosluğun yoğun çalışma dönemlerine denk gelmediği dönemlerde 5 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Seyahat sürecinizin planladığınız gibi gerçekleşmesi için vize başvurunuzu  seyahat tarihinizden 30 gün önce yapmanız daha uygun olacaktır.

Bulgaristan vizesi başvurusunda dikkat!

Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu sadece İstanbul Bölgesinde ikamet eden kişilerin vize başvurularını kabul etmektedir. Dolayısıyla başka bir şehirde ikamet ediyor iseniz şehrinize en yakın konsolosluğa başvuru yapmanız gerekmektedir. Edirne, Bursa ve Ankara şehirlerinde Bulgaristan Konsolosluğu vardır. İstanbul dışında yaşayan yolcularımız için bu konsolosluklardan biri daha yakın olacaktır. On sekiz yaşından küçük bireyler (reşit olmayan) Bulgaristan vize başvurularında yanında bir ebeveyn ya da yasal varisi elçiliğinde işlemlerini gerçekleştirmelidir. Bulgaristan başvurunuz esnasında seyahat amacınız ya da seyahat niteliğiniz açısından sunacağınız yanlış ya da yanıltıcı bir evrak durumunda farklı yasal uygulamalar ya da para cezası işlemleri ile karşılaşabilirsiniz.