Bulgaristan vizesi almak isteyenlerin dikkatine!

Bulgaristan konsolosluk ve Büyükelçiliğine vize başvurusu yapılırken öneriler

  • Fotoğrafınız biometrik olmalı ve 6 aydan eski olmamalıdır. Önceki pasaportunuzun üzerindeki resmin kullanılması mümkün değidir.
  • Pasaportunuzun talep ettiğiniz vize sürenizin sona ermesinden itibaren en az altı ay geçerli olması gerekmektedir

Banka hesap cüzdanınızda kalacağınız her gün için günlük olarak 100 Euro olmalıdır. (10 gün için 1000 Euro gibi). Maddi gelirinizi göstermeniz konsolosluk açısından önem arz eder bu yüzden sahip olduğunuz maddi gelirlerinizi kanıtlamalısınız. Banka hesap cüzdanınız 15 günden eski olmamalıdır. Eğer şirket sahibi iseniz imza sürküsü ile birlikte şirket hesabınız da kabul edilebilir bir belgedir. Hesabınızda yüksek miktarda yatırılan ve çekilen meblağlar olsa dahi sonuç olarak hesapta yeterli para gözükmüyorsa bakiyeniz geçerli olmayacaktır. Seyahat boyunca harcayacağınız maddi geliri göstermek durumundasınız.

Vize çıkış süresi

Bulgaristan konsolosluğu ve Büyükelçiliğinin öngördüğü süre c vizeniz için genellikle 3-5 gündür. Fakat vizeniz konsolosluğun durumuna göre daha erken ya da daha geç de çıkabilmektedir, bu durumun bir garantisi yoktur. Vizenizin tarihleri kesinleşmeden uçak ya da otel rezervasyonu yaptırmamanızda ve organizasyon düzenlememenizde fayda vardır.

Bulgaristan turistik vize başvurunuz için hazırlayacağınız evraklarınız konsolosluğun talep ettiği şekilde sıralanmalı ve konsolosluğa hitaben yazılan dilekçeler açık ve net ifadeler taşımalıdır. Bulgaristan Vize başvuru formunuzda da aracı kişinin değil sadece başvuran kişinin telefonu ve imzası olmalıdır. Ayrıca konsolosluğa verdiğiniz belgeler 30 günden eski olmamalıdır.
Bulgaristana araç ile gitmeyi planlıyorsanız yeşil sigortanız ve uluslararası ehliyetiniz bulunmak zorundadır. Aksi takdirde aracınızın yeşil sigortası olmadan Bulgaristan sınır kapısından geçiş yapamazsınız.
Seyahat sigortanız seyahat sürenizden uzun süre için kestirilmelidir. 10 günlük vize istediğiniz takdirde Bulgaristan konsolosluğu ya da Büyükelçilik opsiyonlu olarak 30 gün içinde 10 gün süreli vize verebilmesi için, sigortanız 30 gün olmalıdır. Aksi takdirde çoğu Bulgaristan vizesi 6 gün içinde 6 gün şeklinde verilmektedir.

Konsolosluk Başvuru

Bulgaristan konsolosluğu ve büyükelçilik otel rezervasyonunuzu incelerken konfürme edilmiş ve onaylanmış evraklar istemekte, vize başvurusu sırasında ise oteller aranarak geçerliliği teyit edilmektedir. İnternet üzerinden bir süreliğine yapılan, geçici vize rezervasyonları kabul edilmeyebilir. Rezervasyonunuzun olmadığının anlaşıldığı zamanlarda ise vize başvurunuzun red gelme ihtimali olacaktır.

Vizenizin red edildiği durumlarda konsolosluk için ödediğiniz vize ücretinin iadesi yapılmayacaktır. Bankaya yatırdığınız vize harcınız bir kereliğe mahsustur. Tekrar vize başvurusu yaptırmak isterseniz aynı harç ile başvuru yapmanız mümkün değildir. Bulgaristan vizesi için verdiğiniz vize bilgilerinizi tekrar geri alamayacak olup her vize başvurunuzda farklı belgeler hazırlamanız gerekecektir. Daha önce Bulgaristan vizesi almış olmanız tekrar vize alabileceğinizin garantisi değildir.

Eylül 2014’den itibaren parmak izi uygulamasına geçen schengen konsolosluk ve büyükelçilikleri ayında parmak izi uygulamasına geçmiştir. Bulgaristan Avrupa birliği ülkesi olmasına rağmen henüz schengen ülkeleri arasında yer almamaktadır. Schengen vizesine sahipseniz Bulgaristan sınırlarına girmeniz mümkündür fakat Bulgaristan vizesi ile Schengen ülkelerine geçiş yapamazsınız. Bulgaristan vizesi ile sadece Bulgaristanın sınırlarında seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer Bulgaristan vize tipiniz multiple (çok girişli) ise Romanya ve Hırvatistana seyahat edebilirsiniz aksi takdirde Romanya ve Hırvatistana seyahat etmeniz mümkün değildir.
Schengen vizeniz hangi ülkeden alındıysa o ülke için kullanılmalıdır. Schengen vizeniz ile Bulgaristana geçerken Schengen vize süreniz kadar kalmaya izniniz vardır. Schengen vizeniz ile Bulgaristana giriş yapabilir, kalabilir, transit geçebilir, ticari ve turistik seyahat edebilirsiniz.
Bulgaristan turistik vize, Schengen vizesi ve ya Romanya vizesi ile Bulgaristan hava ve kara sınır kapılarından giriş yaparken geçerli olan otel rezervasyonunuz, Seyahat sağlık sigortanız ve harcayabileceğiniz maddi geliriniz sorulabilir ayrıca otel aranarak rezervasyonunuzun geçerliliği de kontrol edilebilir.

Bulgaristan vizesine sahip olmanız ülkeye girebilmeniz için garanti değildir. Sınır memuru / polisi sizi ülkeye almama hakkına sahiptir.

Bulgaristan vizenizin seyahat sürenizden kısa çıktığı durumlarda, vizeniz biletlerinizin tarihi, vize başvuru formunuzun tarihi ile uyuşmuyorsa konsolosluk bu durumu düzeltebilmektedir. Ancak bunun için konsolosluk yeni bir başvuru isteyebilmektedir.

Sadece oturma izni bulunan yabancı vatandaşlar Türkiyedeki Bulgaristan konsolosluğundan, büyükelçiliklerden ve kurumumuzdan vize başvuru talebinde bulunabilirler.

İran, Irak ve Suriye vatandaşları da Türkiyedeki Bulgaristan Konsolosluklarından, büyükelçiliklerden ve kurumumuzdan vize başvurusunda bulunabilmektedirler.

Bulgaristan Konsolosluğuna Vize Başvurusunun randevu alınarak yapıldığını hatırlatmak fayda vardır. Ancak bizim gibi akredite acenteler vasıtasıyla randevu almadan direkt olarak gelebilir ve başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Bulgaristan vizesinin verilmesinde tek yetkili kurum Bulgaristan Konsolosluğu ve Büyükelçiliğin vize bölümüdür.

Uzun süreli oturma izin başvuruları(D tipi) konsolosluk ya da Bulgaristan Büyükelçiliğine şahsen olup, konsolosluk mülakatı aracılığıyla vize başvurunuz kabul edilmektedir.

Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için bizi arayın. 0212 287 73 33