14 YAŞ ALTI BULGARİSTAN DOĞUMLULARI İÇİN VATANDAŞLIK

Bulgaristan Cumhuriyeti vatandaşı olan kişiler 14 yaş altı doğumlu çocuklar gibi şahsi olarak eylemde bulunamayan yasal yaş sınırının altındaki aile mensupları için bu ülke vatandaşlığı için başvurabilir ve pasaport çıkartabilir. Birinci dereceden akraba olan anne ve baba gibi aile üyelerinin bu ülkenin vatandaşı olması bu başvuru sürecini yine vatandaşlık için talepte bulunan fakat sebebi eski göçmen olmak, ailesi Bulgaristan vatandaşı olmasına rağmen sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması veya benzeri durumlara göre farklı kılıyor.

Bulgaristan vatandaşı olan kişilerin Türkiye’de bulunan Bulgaristan konsolosluklarından alacakları randevulara, hazırladıkları gerekli evraklarla çocuklarının bu ülke vatandaşlığına alınması için başvurabiliyor. Göç yoluyla Türkiye’ye gelince vatandaşlığını kaybeden, ailesi Bulgaristan vatandaşı olan Türkiye doğumlular veya evlilik yoluyla Bulgaristan vatandaşlığı almak isteyenlerden farklı olarak küçük yaşlardaki aile üyelerin işlemleri ebeveynleri tarafından yapılabiliyor. Bulgaristan’da doğmasına rağmen bu ülkenin vatandaşı olmayan 14 yaş altı çocukların vatandaşlık alabilmesi için ebeveynlerinden en az birinin bu ülkenin vatandaşı olması ve muvafakatname belgesi ile izin vermesi gerekir.

İlk defa Bulgaristan pasaportu çıkartmak isteyenlerin hazırlaması gereken evraklar arasında Bulgaristan vatandaşlığı başvuru formülleri, yani “Zayavlenie” ismi verilen evrakın hatasız bir şekilde doldurularak Türkiye’deki Bulgar Konsolosluk ve ya Büyükelçilikten randevu alınması gerekir. Çocuğun Bulgaristan’da doğduğu şehrin Nüfus Müdürlüğü’nden alınacak Doğum Tasdik Belgesi ve Zayavlenie ile birlikte hazırlanacak diğer belgeler tamamlandıktan sonra verilen tarihte ve saate Bulgaristan pasaportu için başvuruda bulunabiliyor.

14 YAŞ ALTI BULGARİSTAN DOĞUMLULARI VATANDAŞLIK İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

  • BG Vatandaşlığı başvuru formüleri (Zayavlenie).
  • Bulgaristan’ da doğduğu şehrin İlçe Nüfus Müdürlüğünden alınmış, yeni tarihli (Slujba “GRAO” – Grajdanska Registratsiya i Administrativno Obslujvane), Doğum Tasdik Belgesi (Akt za Rajdane).
  • Anne ve ya Babanın Bulgar Kimlik Kartı ve Pasaport fotokopileri.
  • Anne ve ya Baba TC Vatandaşı ise TC Kimlik fotokopisi.
  • Pasaport Harç ücreti.

 Bulgaristan Pasaport Başvurusu için Ne Yapılmalıdır?

Bulgaristan vatandaşlığınızı bıraktıysanız tekrar geri alma, pasaport uzatma işlemi, kişisel veya çocuk sahibi iseniz çocuklarınıza pasaport çıkartmak için Zayavlenie formunu doldurmak gerekmektedir. Zayavlenie formunu alabilmek için Bulgar Başkonsolosluk veya Büyük elçilik telefonlarından 14 00-16.00 saatleri arasında görevlileri arayarak  Zayavlenie formunu doldurmak için randevu alacaksınız. Size verilen tarih ve saatte Bulgaristan Konsolosluğuna gelerek Zayavlenie formunu alacaksınız. Zayavlenie formunu aldıktan sonra dolduracaksınız ardından başka bir tarihe tekrar randevu alarak Bulgaristan pasaportu için başvuruda bulunabileceksiniz.

14 YAŞ ALTI BULGARİSTAN DOĞUMLULARI VATANDAŞLIK İÇİN BAŞVURU FORMLARI

  • 14 yaş altı Bulgaristan doğumluları için vatandaşlık işlemleri ile ilgili zayavlenie formunu aşağıdaki linkten indirebilirsiniz. Bulgaristan vatandaşlık için gerekli olan zayavlenie formunu eksiksiz doldurup iletmeniz gerekmektedir.

  Bulgaristan Zayavlenie Formu

Formu indirmek için:

1. Form linkine tıklayınız.
2. Form açıldığında, formu bilgisayarınıza kaydediniz.

YA DA
1. Gereken linkin üzerinde farenizin sağ tuşuna basın.
2. Açılan listeden Hedefi Farklı Kaydet seçiniz
3. Formu bilgisayarınıza kaydedin.

Lütfen Dikkat:
Form PDF formatındadır.
Bu formu görüntülemek ve indirmek için Adobe Acrobat Reader’a ihtiyacınız olacaktır.

Adobe Reader

14 YAŞ ALTI BULGARİSTAN DOĞUMLULARI VATANDAŞLIK SIKÇA SORULAN SORULAR

Bulgaristan Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Bulgaristan vatandaşlığının alımı için web sayfamızda belirtilen tüm prosedürlerin eksiksiz olarak yerine getirilmesi gerekmektedir.

Bulgaristan vatandaşlığı elde etmek için yapılması gerekenler nelerdir?

  • Bulgaristan vatandaşlığı için öncelikle kişinin kesintisiz olarak Bulgaristan’da 5 yıldır devam eden oturum izni olması gerekmektedir.
  • Bulgar vatandaşlığı alımında bulunacak olan Türkiye vatandaşları veya yabancılar için hüküm giymemesi gerekmektedir.
  • Bulgaristan çifte vatandaşlık alımında bulunacak olan Türkiye vatandaşlarının Bulgaristan eğitim bakanlığı onaylı Bulgarca bildiğine dair belgesi olmalıdır.

Türkiye’de doğan 14 yaş altı çocuklar için Bulgar vatandaşlığı alma şartları nelerdir?

Türkiye doğumlu 14 yaşının altında olan çocukların Bulgaristan vatandaşlığı elde edilebilmesi için çocuğun ebeveynlerinden birinin Bulgaristan’da vatandaşlığının olması gerekmektedir. Ebeveynlerden birinin Bulgaristan vatandaşı olması halinde bu kişi Bulgaristan vatandaşlığına geçebilirken ancak iki ebeveynin yazılı izin çıkartması gerekmektedir. Anne veya babanın yazılı izni olmadan söz konusu kişilerin istenilen kategoriden Bulgaristan vatandaşlığı alması mümkün değildir.