1978 ÖNCESİ GÖÇMENLER İÇİN OTURUM İZNİ GENEL BİLGİLER

1978 yılı öncesinde Bulgaristan’da yaşayan ve Türkiye’ye göç ederek vatandaşlıklarını kaybeden kişiler, doğdukları ülkede oturum izni almak için başvuru yapabiliyor. Bu insanlara belirli koşullar karşılandığında vatandaşlık alma imkânı tanınsa da bu isteklerini çeşitli sebeplerden dolayı karşılayamayacak olanlar oturum izni için başvuru yaparak telafi edebilir.

Vatandaşlık başvurusu yapamayan kişiler oturum izni aldıktan sonra üç yıllık bir sürenin sonunda vatandaşlık sürecini tekrar başlatabiliyor. 1978 yılı öncesi Bulgaristan göçmeni kişilerin oturum izni alabilmeleri için atacakları ilk adım D tipi vize için başvurmaları olacaktır. Diğer vize türleri için istenen ortak standart evrakların dışında Bulgaristan doğumlu olduğu için bu ülkeye ait bir doğum belgesi de hazırlaması gerekiyor. Ayrıca başvuruyu yapan kişinin Bulgaristan vatandaşı olmadığını da belgelemesi gerekiyor. İlgili devlet dairelerinden alınan İsim Denklik Belgesi ve hangi göç anlaşması kapsamında Türkiye’ye göç ettiğine dair belgeler de başvuruda kullanılmak üzere alınması gerekiyor.

Eski Bulgaristan göçmenleri Bulgaristan Oturum Vizesi için ülkeye giriş yaptıktan sonra başvuruda bulunabiliyor. Dilekçede kişinin ülkede ikamet edeceği şehirde adına düzenlenen Bulgaristan noterliğinden tasdikli Kira Kontratı da bulunması gerekiyor. Sonraki süreçte adrese polis kontrolü ve çevresinde veya aynı adreste ikamet edenlerden alınan bilgiler de Bulgaristan Eski Göçmen Oturum Vizesinin verilmesinde etkisi oluyor.

Bulgaristan Eski Göçmen Oturum Vizesi, vize başvurusunda bulunan kişinin Türkiye Cumhuriyeti pasaportunun geçerlilik süresi kadar Bulgaristan’da oturum izni verir. Alınan oturum izni, üç yıllık süre sonunda vize sahibine Bulgaristan vatandaşlığına başvurma hakkı da veriyor.

Oturum izni alırken dikkat edilmesi gereken durumlar.

 • Oturum izni ile ilgili yasal gerekçenin belirlenmesinin ardından evrakları topladıktan sonra ülkenin ilgili büyükelçilik veya konsolosluğuna vize başvurusunun yapılması gerekmektedir. (Konsolosluğa teslim edilen evrakların düzenlendikleri tarihten itibaren geçerlilik süreleri kısıtlı olduğu için zaman kaybedilmemesi gerekir)

 • Oturma iznine göre başvurulacak  vize türü “D” vizesidir. “D” türü vizeler, özel statülü vizeler olup Bulgaristan’da oturma izni başvurusunda bulunma hakkı veren öncelik olup vizenin üzerine ilgili kanunun hangi maddesine esasen düzenlendiği ibaresi yer alır.
 • Bu tür vizeler, düzenlendiği tarihten itibaren 90 gün geçerli olup Bulgaristan’a tek giriş çıkış hakkı verir. Bu vize ile Bulgaristan’a giriş yapar ve oturma izni almadan çıkış yaparsanız hakkınızı kaybeder  ve tüm işlemleri tekrarlamak zorunda kalırsınız.
 • “D” türündeki vizeyi hangi yasal dayanağa göre aldıysanız, oturma iznini de aynı yasal dayanağa göre talep etmelisiniz. Örneğin “D” vizesini, Bulgaristan’da 10 kişiyi istihdam ettiğinizden dolayı aldıysanız oturma izni talebinizi evlilik dolayısıyla yapmazsınız.
 • “D” vizesini aldıktan ve ardından Bulgaristan’a geldikten sonra vize süresinin bitimine kadar, ilgili yerel yabancı polis idaresine oturma izni talebinde bulunmak için başvurmalısınız aksi takdirde hakkınızı kaybederseniz.
 • Oturma izni başvurusu için ibraz etmeniz gereken evraklar, “D” vizesi başvurusunda ibraz ettiğiniz evraklar ile genel olarak aynı olup nadiren fazladan birkaç evrak daha vermeniz gerekebilir.
 • Bulgaristan’da oturma izni talebinde bulunurken ibraz etmeniz gereken evrakların düzenlendikleri tarihten itibaren geçerlilik süreleri kısıtlı olduğundan zaman kaybetmemelisiniz.
 • Bütün yasal gerekleri yerine getirdiğinizde, ilgili yerel makamlar size oturma izni verip vermeme konusundaki takdir yetkilerini kullanıp oturma izni verebilir ya da vermeyebilirler. Olumsuz cevap alınması durumunda yasal süreler dâhilinde ilgili Bulgaristan mahkemelerine başvurabilir, hakkınızı yasal yollardan arayabilirsiniz.

1978 ÖNCESİ GÖÇMENLER İÇİN OTURUM İZNİ GEREKLİ BELGELER

1978 tarihinden önce Bulgaristan vatandaşı olarak Türkiye’ye göç etmiş kişilerin eski vatandaşlıklarını kaybetmesinden dolayı tekrardan Bulgaristan’da oturum izni alma hakkı tanıyan oturum izni türüdür. 1978 öncesinde Bulgaristan vatandaşı iseniz, anında Bulgar vatandaşlık başvurusunda bulunma imkanınız doğmaktadır. Aşağıdaki bölümde sizden istenilen evrak listesini tamamlayıp ardından kontrolünü sağladıktan sonra tarafımızı iletmeniz gerekmektedir.

 • Vukaatlı nüfus kayıt örneği,
 • İsim denklik belgesi,
 • Muhacır / Göç belgesi – bize getirdiğiniz taktirde size vatandaş olup olmadığınızı,

1978 ÖNCESİ GÖÇMENLER İÇİN OTURUM İZNİ BAŞVURU FORMLARI

1978 öncesi göçmenler için oturum amaçlı uzun dönem oturum vizesi ile ilgili vize takip formu aşağıdadır. Bulgaristan vize takip formunu eksiksiz doldurup iletmeniz gerekmektedir.

 Bulgaristan Vize Takip Belgesi

Formu indirmek için:

1. Form linkine tıklayınız.
2. Form açıldığında, formu bilgisayarınıza kaydediniz.

YA DA
1. Gereken linkin üzerinde farenizin sağ tuşuna basın.
2. Açılan listeden Hedefi Farklı Kaydet seçiniz
3. Formu bilgisayarınıza kaydedin.

Lütfen Dikkat:
Form PDF formatındadır.
Bu formu görüntülemek ve indirmek için Adobe Acrobat Reader’a ihtiyacınız olacaktır.

Adobe Reader

1978 ÖNCESİ GÖÇMENLER İÇİN OTURUM İZNİ SIKÇA SORULAN SORULAR

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.