BULGARİSTAN TİCARİ KURUM TEMSİLCİLİĞİ İÇİN OTURUM İZNİ GENEL BİLGİLER

Bulgaristan’da temsilcilik açan kişiler Bulgaristan oturum izni vizesi almaya da hak kazanırlar. Sahip olunan bir şirketin temsilciliğini Bulgaristan’da açılması nedeniyle oturum izni başvurusunda bulunma hakkı kazanmak için öncelikle D tipi uzun süreli vize alınması gerekiyor.

Özel statülü bir vize türü olan D tipi, pek çok farklı sebep ile verilebiliyor. Bunlardan biri olan Bulgaristan’da ticari kurum temsilcili açmak, diğer talep nedenlerinden farklı olarak farklı bazı belgelerin hazırlanmasını gerektiriyor. Bu sebeple alınmak istenen uzun süreli vize için Bulgaristan’daki temsilciliğin açılmış olduğu şehirden alınmış faaliyet belgesi ve ilgili devlet kurumundan bir vergi numarası da hazırlanması gerekir. 

D tipi vize uzun süreli alınsa dahi belirli bir süre için geçerlidir. Düzenlendiği tarihten itibaren Bulgaristan’a tek giriş çıkış hakkı verir. Vize alındıktan sonra ülkeye giriş yapıldıktan sonra oturma izni almadan çıkış yapılırsa bu konudaki tüm haklar kaybedilir ve tüm işlemlerin tekrarlanması gerekir.

Bulgaristan için Oturum izni talebi, D tipi vizesinin alındığı yasal dayanak sebebi ile aynı olmalı. Yani bu ülkede eğitim görme sebebiyle alınmış bir D tipi uzun süreli vize alınmışsa, oturum izni başvurusu ticari kurum temsilciliği nedeniyle yapılamaz.  Oturum vizesi başvurusu için ayrıca ikamet edilecek adrese ait kira kontratı ve başvuruyu yapan şahıs adına açılmış bir banka hesabı ile ilgili de belgeler gerekir.

Şirketin Bulgaristan’da temsilcisi olarak ikamet edecek olan kişilere belirli süreli oturum izni verilir. Ticari temsilcilik aracılığı ile oturum izni alan şahısların ülkede ticari faaliyet gösterme hakları olmaz. Yetki verilen kişinin hakları Bulgaristan’da pazar araştırması yapma, sözleşme imzalama ve şirketi temsil etmek gibi faaliyetlerle sınırlıyor.

Bu ihtiyaçların dışında Türkiye’de faaliyet yürüten şirketin Yönetim Kurulu’nun bu ülkede temsilcilik açılması kararının da kayıt altına alınması ve ilgili sayfaların şirketin karar defterine işlenmeli ve ilgili devlet dairelerinde gerektiği gibi onaylanması gerekir. Bu kararda ayrıca Bulgaristan’daki açılacak olan temsilciliğin başına yönetici olarak atanacak olan şahsın ismi ve temsilciliğin adresi de açık bir şekilde belirtilmesi gerekiyor.

Oturum izni alırken dikkat edilmesi gereken durumlar.

 • Oturum izni ile ilgili yasal gerekçenin belirlenmesinin ardından evrakları topladıktan sonra ülkenin ilgili büyükelçilik veya konsolosluğuna vize başvurusunun yapılması gerekmektedir. (Konsolosluğa teslim edilen evrakların düzenlendikleri tarihten itibaren geçerlilik süreleri kısıtlı olduğu için zaman kaybedilmemesi gerekir)

 • Oturma iznine göre başvurulacak  vize türü “D” vizesidir. “D” türü vizeler, özel statülü vizeler olup Bulgaristan’da oturma izni başvurusunda bulunma hakkı veren öncelik olup vizenin üzerine ilgili kanunun hangi maddesine esasen düzenlendiği ibaresi yer alır.
 • Bu tür vizeler, düzenlendiği tarihten itibaren 90 gün geçerli olup Bulgaristan’a tek giriş çıkış hakkı verir. Bu vize ile Bulgaristan’a giriş yapar ve oturma izni almadan çıkış yaparsanız hakkınızı kaybeder  ve tüm işlemleri tekrarlamak zorunda kalırsınız.
 • “D” türündeki vizeyi hangi yasal dayanağa göre aldıysanız, oturma iznini de aynı yasal dayanağa göre talep etmelisiniz. Örneğin “D” vizesini, Bulgaristan’da 10 kişiyi istihdam ettiğinizden dolayı aldıysanız oturma izni talebinizi evlilik dolayısıyla yapmazsınız.
 • “D” vizesini aldıktan ve ardından Bulgaristan’a geldikten sonra vize süresinin bitimine kadar, ilgili yerel yabancı polis idaresine oturma izni talebinde bulunmak için başvurmalısınız aksi takdirde hakkınızı kaybederseniz.
 • Oturma izni başvurusu için ibraz etmeniz gereken evraklar, “D” vizesi başvurusunda ibraz ettiğiniz evraklar ile genel olarak aynı olup nadiren fazladan birkaç evrak daha vermeniz gerekebilir.
 • Bulgaristan’da oturma izni talebinde bulunurken ibraz etmeniz gereken evrakların düzenlendikleri tarihten itibaren geçerlilik süreleri kısıtlı olduğundan zaman kaybetmemelisiniz.
 • Bütün yasal gerekleri yerine getirdiğinizde, ilgili yerel makamlar size oturma izni verip vermeme konusundaki takdir yetkilerini kullanıp oturma izni verebilir ya da vermeyebilirler. Olumsuz cevap alınması durumunda yasal süreler dâhilinde ilgili Bulgaristan mahkemelerine başvurabilir, hakkınızı yasal yollardan arayabilirsiniz.

BULGARİSTAN TİCARİ KURUM TEMSİLCİLİĞİ İÇİN OTURUM İZNİ GEREKLİ BELGELER

Bulgaristan’da ticari kurum temsilciliği olan kişilerin orada oturum hakkı elde etmesi için gereken evrak listesi aşağıdaki bölümde sıralanmıştır. Lütfen sizden istenilen evrakları tamamlayıp ardından kontrolünü sağladıktan sonra tarafımıza iletmeniz gerekmektedir.

 • Pasaport, en az 1 yıl geçerli.
 • Biometrik fotoğraf – 2 adet 35 x 45 mm ölçülerinde son 3 ay içerisinde çekilmiş.
 • Bulgaristan Oturum İzni Vizesi için gerekli olan Bulgaristan Vize İşlemi Takip Belgesi. Eksiksiz doldurulmuş, Bulgar Oturum İzni Vizesi başvurusunda bulunan kişi tarafından imzalanmış olmalı.                       
 • TC’ deki Adliyelerden alınmış Adli Sicil Kaydı Sorgulaması Sonucu. Adliyeden apostilli.
 • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği. Nüfus Müdürlüğü’nden alınmış. Kaşeli, imzalı.
 • Bulgaristan Oturum İzni Vizesinin alınması için gereken Bulgaristan’ da temsilciliğin bulunduğu şehrin adliyesinden alınmış temsilcilik kurulması mahkeme kararı (Sıdebno Reşenie).
 • Bulgaristan Oturum İzni Vizesinin alınması için gereken Bulgaristan’ daki temsilciliğin açılmış olduğu şehirden alınmış Faaliyet belgesi (Sertifikat za aktivnost ot Tırgovskiya Registır).
 • Bulgaristan Oturum İzni Vizesinin alınması için gereken temsilciliğin bulunduğu adrese ait olan Kira Kontratı ve ya Tapu. Bulgaristan Noter Tastikli.
 • Bulgaristan Oturum İzni Vizesinin alınması için gereken, 20 günden eski olmayan temsilcilik adına ve ya kendi adına açılmış Bulgaristan Banka Hesap
 • Dökümü, Bu hesabın bakiyesini gösteren bankadan alınmış belge. Hesapta en az 4600 Leva ya da 2300 € bakiye bulunmalı.                 
 • Bulgaristan Oturum İzni Vizesinin alınması için gereken Bulgar Tırgovski Registırdan alınmış  temsilciliğin Bulstat (Vergi) Numarası. Yukarıda belirtilen 6 ve 7 maddelerdeki evraklarda bu No belirtilmemiş olması durumlarda talep edilir.

BULGARİSTAN TİCARİ KURUM TEMSİLCİLİĞİ İÇİN OTURUM İZNİ BAŞVURU FORMLARI

Bulgaristan ticari kurum temsilciliği sahipleri için oturum amaçlı uzun dönem oturum vizesi ile ilgili vize takip formu aşağıdadır. Bulgaristan vize takip formunu eksiksiz doldurup iletmeniz gerekmektedir.

 Bulgaristan Vize Takip Belgesi

Formu indirmek için:

1. Form linkine tıklayınız.
2. Form açıldığında, formu bilgisayarınıza kaydediniz.

YA DA
1. Gereken linkin üzerinde farenizin sağ tuşuna basın.
2. Açılan listeden Hedefi Farklı Kaydet seçiniz
3. Formu bilgisayarınıza kaydedin.

Lütfen Dikkat:
Form PDF formatındadır.
Bu formu görüntülemek ve indirmek için Adobe Acrobat Reader’a ihtiyacınız olacaktır.

Adobe Reader

BULGARİSTAN TİCARİ KURUM TEMSİLCİLİĞİ İÇİN OTURUM İZNİ SIKÇA SORULAN SORULAR

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.