BULGARİSTAN VATANDAŞI ANNE/BABA ÇOCUĞU VATANDAŞLIK

Türkiye doğumlu olsalar dahi 18 yaşından küçük çocuklar Bulgaristan vatandaşlığı alabiliyor. Bunun için öncelikle çocuğun anne veya babasından birinin Bulgar vatandaşlığının olması gerekir. Ancak tek başına bu şartın yerine getirilmesi de isteğin olumlu bir şekilde sonuçlanmasına yetmiyor. Ebeveynlerden herhangi birisinin Bulgaristan vatandaşı olması çocuğa ülkeye vatandaşlık hakkı tanısa dahi anne ve babanın her ikisinin izni olmaksızın vatandaşlık talebi ret edilir.

Türkiye doğumlu olan çocuğun Anne veya Babasının Bulgaristan vatandaşlığına geçebilmesi için işlemleri yetişkin olmamaları nedeniyle velilerinin başvurusu ile başlatılıyor. Anne ve babanın Bulgaristan vatandaşı olduğunu ispatlayan belgeler ise ihtiyaç duyulan listenin olmazsa olmazlarından. Buna benzer şekilde İsim Denklik Belgesi de bu başvuru türünün en önemli evraklarından biri olduğu söylenebilir. Elbette temin edilmesi gereken diğer evrakların eksikliği sorun yaratabileceği ve süreci uzatabileceği için bu belgelere de asgari önem gösterilmeli. Bilgi sahibi olunmayan durumlarda ise uzman kuruluşlara danışılmalı.

 Sürecin devam edebilmesi için Bulgaristan’da da bazı işlemler yapılmalı. Ebeveynin bağlı bulunduğu şehrin İlçe Nüfus Müdürlüğüne yapacağı başvuru sonrasında Bulgaristan Adalet Bakanlığı’nın vereceği Bulgaristan Kimlik Numarası (EGN) sürecin ilerlediğini gösterir. EGN ile birlikte ebeveynin bulunduğu şehrin İlçe Nüfus Müdürlüğü de bir Doğum Tasdik Belgesi düzenleyecek. Daha sonra ise İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün pasaport işlemleri ile ilgilenen şubesinde pasaport için başvuru yapılır.

Türkiye doğumlu olan ve ailesi Bulgaristan vatandaşı olan 18 yaş altı çocuk için yapılacak doğru işlemler ve eksiksiz hazırlanacak ihtiyaç duyulan evraklarla Bulgaristan vatandaşı yapılabilir.  

BULGARİSTAN VATANDAŞI ANNE/BABA ÇOCUĞU VATANDAŞLIK GEREKLİ BELGELER

  • BG Vatandaşlığı başvuru formüleri (Zayavlenie).
  • Bulgaristan’ da doğduğu şehrin İlçe Nüfus Müdürlüğünden alınmış, yeni tarihli (Slujba “GRAO” – Grajdanska Registratsiya i Administrativno Obslujvane), Doğum Tasdik Belgesi (Akt za Rajdane).
  • Anne ve ya Babanın Bulgar Kimlik Kartı ve Pasaport fotokopileri.
  • Anne ve ya Baba TC Vatandaşı ise TC Kimlik fotokopisi.
  • Pasaport Harç ücreti.

 Bulgaristan Pasaport Başvurusu için Ne Yapılmalıdır?

Bulgaristan vatandaşlığınızı bıraktıysanız tekrar geri alma, pasaport uzatma işlemi, kişisel veya çocuk sahibi iseniz çocuklarınıza pasaport çıkartmak için Zayavlenie formunu doldurmak gerekmektedir. Zayavlenie formunu alabilmek için Bulgar Başkonsolosluk veya Büyük elçilik telefonlarından 14 00-16.00 saatleri arasında görevlileri arayarak  Zayavlenie formunu doldurmak için randevu alacaksınız. Size verilen tarih ve saatte Bulgaristan Konsolosluğuna gelerek Zayavlenie formunu alacaksınız. Zayavlenie formunu aldıktan sonra dolduracaksınız ardından başka bir tarihe tekrar randevu alarak Bulgaristan pasaportu için başvuruda bulunabileceksiniz.

BULGARİSTAN VATANDAŞI ANNE/BABA ÇOCUĞU VATANDAŞLIK BAŞVURU FORMLARI

Bulgaristan vatandaşı anne/baba çocuğu için vatandaşlık işlemleri ile ilgili zayavlenie formunu aşağıdaki linkten indirebilirsiniz. Bulgaristan vatandaşlık için gerekli olan zayavlenie formunu eksiksiz doldurup iletmeniz gerekmektedir.

  Bulgaristan Zayavlenie Formu

Formu indirmek için:

1. Form linkine tıklayınız.
2. Form açıldığında, formu bilgisayarınıza kaydediniz.

YA DA
1. Gereken linkin üzerinde farenizin sağ tuşuna basın.
2. Açılan listeden Hedefi Farklı Kaydet seçiniz
3. Formu bilgisayarınıza kaydedin.

Lütfen Dikkat:
Form PDF formatındadır.
Bu formu görüntülemek ve indirmek için Adobe Acrobat Reader’a ihtiyacınız olacaktır.

Adobe Reader

BULGARİSTAN VATANDAŞI ANNE/BABA ÇOCUĞU VATANDAŞLIK SIKÇA SORULAN SORULAR

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.