BULGARİSTAN VATANDAŞI ÇOCUK SAHİBİ OTURUM İZNİ GENEL BİLGİLER

Türkiye vatandaşı olan ancak çocuğu Bulgaristan vatandaşı olan ebeveynler, Bulgaristan’da uzun süreli oturum izni almak için başvuruda bulunabiliyor. Ebeveynlik sebep gösterilerek bu belge için başvurular D tipi uzun süreli vize için yapılması gerekiyor. Bu vize türü yabancı uyruklu vatandaşların Bulgaristan Cumhuriyeti’nde 90 günden fazla bir süre ülkede kalmalarını sağlıyor.

Başvurunun sahibi anne veya baba bu kategoriye girdiklerini gösteren belgeleri hazırlayıp sunmaları gerekir. Aile birleşimi kapsamında yapılacak işlemlerde öncelikle bir vize alarak Bulgaristan’dan çocuğun Bulgaristan doğum belgesi, banka ve taahhütnameleri yaptırmalı. Bulgaristan vatandaşı çocuk sahibi olmak sebebiyle D tipi vize başvurusuna ancak bu koşullar sağlandığında yapılabiliyor.

Başvurular, Bulgaristan Konsolosluğu, Edirne, Bursa, İstanbul veya ülkenin Türkiye’deki Büyükelçiliğinde gerçekleştirdikten sonra ortalama iki aylık bir süre sonunda D tipi vize teslim fişi ile birlikte konsolosluktan pasaport geri alınır.

Bulgaristan vatandaşı olan çocuğun ebeveynliği nedeniyle başvurusu yapılan D tipi uzun dönemli vize talebinin gerçekleşmesi için ülkede oturulacağı beyan edilen adrese ilgili polis birimleri evin büyüklerini, komşuları ve ev sahibinden durum araştırılacak. Bulgaristan D tipi vizesinin geçerliliği 6 ay, yani 180 günlük olacak. Bu süre içerisinde vize ülkeye çok girişli vize olarak kullanabiliyor.

Bulgar vatandaşı olan çocuklarının bakım masraflarını üstlenen Türkiye Cumhuriyet vatandaşı olan kişiler de uzun süreli vize için başvuru yapabiliyor.

OTURUM İZNİ ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR.

 • Oturum izni ile ilgili yasal gerekçenin belirlenmesinin ardından evrakları topladıktan sonra ülkenin ilgili büyükelçilik veya konsolosluğuna vize başvurusunun yapılması gerekmektedir. (Konsolosluğa teslim edilen evrakların düzenlendikleri tarihten itibaren geçerlilik süreleri kısıtlı olduğu için zaman kaybedilmemesi gerekir)

 • Oturma iznine göre başvurulacak  vize türü “D” vizesidir. “D” türü vizeler, özel statülü vizeler olup Bulgaristan’da oturma izni başvurusunda bulunma hakkı veren öncelik olup vizenin üzerine ilgili kanunun hangi maddesine esasen düzenlendiği ibaresi yer alır.
 • Bu tür vizeler, düzenlendiği tarihten itibaren 90 gün geçerli olup Bulgaristan’a tek giriş çıkış hakkı verir. Bu vize ile Bulgaristan’a giriş yapar ve oturma izni almadan çıkış yaparsanız hakkınızı kaybeder  ve tüm işlemleri tekrarlamak zorunda kalırsınız.
 • “D” türündeki vizeyi hangi yasal dayanağa göre aldıysanız, oturma iznini de aynı yasal dayanağa göre talep etmelisiniz. Örneğin “D” vizesini, Bulgaristan’da 10 kişiyi istihdam ettiğinizden dolayı aldıysanız oturma izni talebinizi evlilik dolayısıyla yapmazsınız.
 • “D” vizesini aldıktan ve ardından Bulgaristan’a geldikten sonra vize süresinin bitimine kadar, ilgili yerel yabancı polis idaresine oturma izni talebinde bulunmak için başvurmalısınız aksi takdirde hakkınızı kaybederseniz.
 • Oturma izni başvurusu için ibraz etmeniz gereken evraklar, “D” vizesi başvurusunda ibraz ettiğiniz evraklar ile genel olarak aynı olup nadiren fazladan birkaç evrak daha vermeniz gerekebilir.
 • Bulgaristan’da oturma izni talebinde bulunurken ibraz etmeniz gereken evrakların düzenlendikleri tarihten itibaren geçerlilik süreleri kısıtlı olduğundan zaman kaybetmemelisiniz.
 • Bütün yasal gerekleri yerine getirdiğinizde, ilgili yerel makamlar size oturma izni verip vermeme konusundaki takdir yetkilerini kullanıp oturma izni verebilir ya da vermeyebilirler. Olumsuz cevap alınması durumunda yasal süreler dâhilinde ilgili Bulgaristan mahkemelerine başvurabilir, hakkınızı yasal yollardan arayabilirsiniz.

BULGARİSTAN VATANDAŞI ÇOCUK SAHİBİ OTURUM İZNİ GEREKLİ BELGELER

Bulgaristan vatandaşı çocuk sahibi olan anne/baba tarafından oturum izni alabilmek için gerekli evrak listesi aşağıdaki bölümde sıralanmıştır. Evrak listenizi oluşturduktan sonra kontrolünü sağlayıp tarafımıza ulaştırmanız gerekmektedir.

 • Kişisel Bilgi Formu
 • Bulgar vatandaşı çocuğun Bulgaristan doğum belgesi (Ak za rajdane)
 • Apostilli sabıka kaydı
 • Arkası beyaz fon 2 adet biometrik fotoğraf (Formatı: 35x45mm)
 • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • Yabancı vatandaş Ebeveyn’in Bulgaristan bankasından hesap cüzdanı.Hesapta minimum 2300 € veya karşılığı leva olmalı
 • Yabancı vatandaş çocuğunun kalacak yerini, bakım ve masraflarını karşılayacağına dair taahhütname deklaratsiya1 – (örneğini kurumumuzdan alın)
 • Bulgar vatandaşı olan ebeveyn, eşin  çocuğu ile beraber yaşamasına  bakım ve masraflarını karşılamasına  itirazı olmadığına dair taahhütname (örneğini kurumumuzdan alın)
 • TC Pasaportu (Geçerlilik süresi en az 2 yıllık olacak)
 • Annelikten dolayı d vize, Babalıktan dolayı oturma izni, Aile birleşimi,Çocuk üzerinden süresiz oturum

BULGARİSTAN VATANDAŞI ÇOCUK SAHİBİ OTURUM İZNİ BAŞVURU FORMLARI

Bulgar vatandaşı çocuk sahipleri için oturum amaçlı uzun dönem oturum vizesi ile ilgili vize takip formu aşağıdadır. Bulgaristan vize takip formunu eksiksiz doldurup iletmeniz gerekmektedir.

 Bulgaristan Vize Takip Belgesi

Formu indirmek için:

1. Form linkine tıklayınız.
2. Form açıldığında, formu bilgisayarınıza kaydediniz.

YA DA
1. Gereken linkin üzerinde farenizin sağ tuşuna basın.
2. Açılan listeden Hedefi Farklı Kaydet seçiniz
3. Formu bilgisayarınıza kaydedin.

Lütfen Dikkat:
Form PDF formatındadır.
Bu formu görüntülemek ve indirmek için Adobe Acrobat Reader’a ihtiyacınız olacaktır.

Adobe Reader

BULGARİSTAN VATANDAŞI ÇOCUK SAHİBİ OTURUM İZNİ SIKÇA SORULAN SORULAR

Soru: Bulgaristan’da olduğumdan dolayı oturum kartım(Liçna karta) var . Bu kart sayesinde Avrupa birliği ülkelerinde 90 günlük kalma şartı ile seyahat imkanım var mıdır ?

Cevap: Bu kartla Schengen ülkelerine seyahat etme imkanınız bulunmamaktadır. Bu kartla Bulgaristan’dan Schengen ülkeleri için vize başvurusu yapabilirsiniz. Bulgaristan oturum kartıyla Romanya, Hırvatistan ve Balkan ülkelerini gezebilirsiniz.