BULGARİSTAN VATANDAŞI İLE EVLİLİK YOLUYLA VATANDAŞLIK BAŞVURU FORMLARI

Bulgaristan vatandaşlığı için başvuru hakkı kazandıran durumlardan biri bu ülkenin vatandaşı ile evli olmak. Bu ülkeden bir kadın veya erkekle evlenen kişinin vatandaş olabilmesi için öncelikle evlilik sonrasında bu durumu neden olarak göstererek Bulgaristan D tipi uzun süreli vize alması gerekiyor. Bu işlem tamamlandığında ve ülkeye giriş yapıldıktan hemen sonra oturum izni için başvuru yapılabiliyor. Bunun için kişinin eşinin Bulgaristan’da adres kaydının olduğu yerdeki Yabancılar Şubesi’ne gidip evlilikten dolayı geçici oturum dilekçesi vermesi gerekiyor.

Evlilikten dolayı alınan D tipi vize, aynı zamanda Bulgaristan’da oturum kartı alma hakkına sahip olunduğunu da gösteriyor. Bu oturum vizesi ile birlikte Bulgaristan vatandaşı olan eşin bağlı bulunduğu Yabancılar Şubesi’ne verilecek olan Konsolosluğa verilen evrakların orijinalleri ile birlikte başvurulduğunda ülkenin resmi kimlik kartı, alınabiliyor. Bu kartın sahibine ilk aşamada sağladığı avantaj ise Bulgaristan vatandaşı olan diğer eş ile birlikte Avrupa ülkelerinde serbest dolaşım hakkı vermesi.

3, 6 veya 12 ay gibi farklı sürelerde verilebilen geçici oturum izni toplamda 5 yıl devam ettiği zaman konunun muhatabı resmi kurum, evliliği göz önünde bulundurarak sabit oturum izni verir. Alınan sabit oturum izni ise son aşamaya, yani vatandaşlık alınması sürecine doğru olan yolun kapılarını da açacaktır. Bulgaristan vatandaşı ile en az üç yıl evli olanlar, bu ülkeye vatandaşlık başvurusu yapmadan önce, en az üç yıl süre ile Bulgaristan’da süresiz veya uzun süreli oturma izni almış olması gerekiyor.

BULGARİSTAN VATANDAŞI İLE EVLİLİK YOLUYLA VATANDAŞLIK GEREKLİ EVRAKLAR

  • Bulgarca dilinde hazırlanan dilekçe
  • Bulgar vatandaşı ile evli olanlar ikamet ettikleri mahaldeki belediye tarafından düzenlenen, dilekçe tarihinden en az 3 yıl önce Bulgar vatandaşıyla evlendiklerini gösterir, medeni durum ve evlilik belgesi.
  • Eğer isim değişikliği yapılmışsa, değişikliği gösterir resmi belge ve farklı isimlere sahip olan kişiye ait resmi isim denklik belgesi.
  • Talepte bulunan kişinin ülkesinde düzenlen Adli Sicil Kayıt Örneği. Kişinin Bulgaristan Cumhuriyeti veya üçüncü bir ülkede uzun süreli olarak ikamet etmesi durumunda yetkili yerel makamlar tarafından düzenlenmiş olan Adli Sicil Kayıt Örneği ibraz eder. Adli Sicil Kayıt Örneğinin düzenlenme gerekçesi olarak Bulgar vatandaşlığı için kullanılmak üzere düzenlendiği belirtilmelidir.
  • Eğitim ve Bilim Bakanlığı tarafından düzenlenen, Bulgarca dili yeterlilik belgesi veya Bulgaristan Cumhuriyeti’nde öğenim (ilköğrenim, orta öğrenim, önlisans, lisans) gördüğünü gösterir diplomanın noter onaylı sureti.
  • Dilekçe veren kişinin kimlik fotokopisi.

BULGARİSTAN VATANDAŞI İLE EVLİLİK YOLUYLA VATANDAŞLIK

  • Bulgaristan vatandaşı ile evlilik yoluyla vatandaşlık elde etmek için doldurulması gerekli olan zayavlenie formunu aşağıdaki linkten indirebilirsiniz. Bulgaristan vatandaşlık için gerekli olan zayavlenie formunu eksiksiz doldurup iletmeniz gerekmektedir.

  Bulgaristan Zayavlenie Formu

Formu indirmek için:

1. Form linkine tıklayınız.
2. Form açıldığında, formu bilgisayarınıza kaydediniz.

YA DA
1. Gereken linkin üzerinde farenizin sağ tuşuna basın.
2. Açılan listeden Hedefi Farklı Kaydet seçiniz
3. Formu bilgisayarınıza kaydedin.

Lütfen Dikkat:
Form PDF formatındadır.
Bu formu görüntülemek ve indirmek için Adobe Acrobat Reader’a ihtiyacınız olacaktır.

Adobe Reader

BULGARİSTAN VATANDAŞI İLE EVLİLİK YOLUYLA VATANDAŞLIK SIKÇA SORULAN SORULAR

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.