EĞİTİM AMAÇLI OTURUM İZNİ GENEL BİLGİLER

Bulgaristan’da herhangi bir üniversiteye kaydı yapılmış veya halihazırda eğitim gören öğrencilerin alması gereken oturum izni türüdür. Bulgaristan’da öğrenim hayatına başlayacak olan kişilerin hak kazandığı uzun dönem oturum iznidir.

Bulgaristan öğrenci oturum izni vizesine sahip olan kişiler ülkede eğitim görme hakkı elde eder. Uzun süreli konaklama vizesine sahip olmak için Türkiye’de başlatılan işlemlerden sonra Bulgaristan’da ikamet edilecek şehirde aday ile bir görüşme de yapılır. D tipi vizeye sahip olduktan sonra alınabilen bu belge, sahibine oturum kartı alma hakkı da veriyor. Bu tip vize yabancı uyruklu kişilerin ülkede uzun süreli veya sürekli konaklamasına izin veriyor.  Bulgaristan’da uzun süreli konaklama için alınacak oturum izni sadece ikamet edilen yerin ilgili devlet kurumları tarafından verilebiliyor.

Oturum izni eğitim amaçlı verildiğinde sahibi bazı ek haklara da sahip olur. Bunlardan biri belgenin geçerliliği süresince ülkeye birden fazla giriş izni… Bulgaristan’da eğitim amaçlı alınan oturum izni ile birlikte kişinin öğrenci olma hakkının yanı sıra ayrıca ülkenin kimlik kartı alma hakkı da kazanılır. Bulgaristan Cumhuriyeti kimlik kartına sahip olabilmek için Bulgaristan Öğrenci Oturum Vizesi olan öğrenci Bulgaristan’da okuyacağı okulun bulunduğu şehrin Polis Merkezi veya Yabancılar Şubesi’ne giderek, konsolosluktan alınan orijinal evraklar ile başvuru yapabilir. Avrupa Birliği ülke vatandaşı ile Schengen ülkeleri vatandaşı olan öğrenciler oturma izinlerini ise doğrudan ilgili yerel yabancılar polisi idaresine başvurarak alabiliyor.

Oturum izni alırken dikkat edilmesi gereken hususlar.

 • Oturum izni ile ilgili yasal gerekçenin belirlenmesinin ardından evrakları topladıktan sonra ülkenin ilgili büyükelçilik veya konsolosluğuna vize başvurusunun yapılması gerekmektedir. (Konsolosluğa teslim edilen evrakların düzenlendikleri tarihten itibaren geçerlilik süreleri kısıtlı olduğu için zaman kaybedilmemesi gerekir)

 • Oturma iznine göre başvurulacak  vize türü “D” vizesidir. “D” türü vizeler, özel statülü vizeler olup Bulgaristan’da oturma izni başvurusunda bulunma hakkı veren öncelik olup vizenin üzerine ilgili kanunun hangi maddesine esasen düzenlendiği ibaresi yer alır.
 • Bu tür vizeler, düzenlendiği tarihten itibaren 90 gün geçerli olup Bulgaristan’a tek giriş çıkış hakkı verir. Bu vize ile Bulgaristan’a giriş yapar ve oturma izni almadan çıkış yaparsanız hakkınızı kaybeder  ve tüm işlemleri tekrarlamak zorunda kalırsınız.
 • “D” türündeki vizeyi hangi yasal dayanağa göre aldıysanız, oturma iznini de aynı yasal dayanağa göre talep etmelisiniz. Örneğin “D” vizesini, Bulgaristan’da 10 kişiyi istihdam ettiğinizden dolayı aldıysanız oturma izni talebinizi evlilik dolayısıyla yapmazsınız.
 • “D” vizesini aldıktan ve ardından Bulgaristan’a geldikten sonra vize süresinin bitimine kadar, ilgili yerel yabancı polis idaresine oturma izni talebinde bulunmak için başvurmalısınız aksi takdirde hakkınızı kaybederseniz.
 • Oturma izni başvurusu için ibraz etmeniz gereken evraklar, “D” vizesi başvurusunda ibraz ettiğiniz evraklar ile genel olarak aynı olup nadiren fazladan birkaç evrak daha vermeniz gerekebilir.
 • Bulgaristan’da oturma izni talebinde bulunurken ibraz etmeniz gereken evrakların düzenlendikleri tarihten itibaren geçerlilik süreleri kısıtlı olduğundan zaman kaybetmemelisiniz.
 • Bütün yasal gerekleri yerine getirdiğinizde, ilgili yerel makamlar size oturma izni verip vermeme konusundaki takdir yetkilerini kullanıp oturma izni verebilir ya da vermeyebilirler. Olumsuz cevap alınması durumunda yasal süreler dâhilinde ilgili Bulgaristan mahkemelerine başvurabilir, hakkınızı yasal yollardan arayabilirsiniz.

EĞİTİM AMAÇLI OTURUM İZNİ GEREKLİ EVRAKLAR

Bulgaristan’da eğitim ve öğretim hayatına başlayacak olan öğrencilerin uzun dönem oturum izni için gerekli olan evraklar aşağıda sıralanmıştır.

 •  Vize Takip Belgesi
 •  Sabıka Kaydı – Apostilli Bulgaristan için (Tüm adliyelerden alınır)
 •  2 adet biometrik fotoğraf (35×45 mm ebatlarında, güncel, beyaz fon üzeri)
 •  Okul Kabul Belgesi (Udostovorenie, Bulgaristan M.E.B.’dan alınan belge)
 •  Öğrenci Belgesi (Udostovorenie, okuldan alınan belge)
 •  Bulgaristan Yurt kabul belgesi (Evde kalınacak olması halinde Bulgaristan noterinden onaylı kontrat)
 •  Muvafakat name (Kişi 18 yaşından küçük ise, anne baba onaylı, orijinal belge sunulmalıdır)
 •  Taahhütname Noter onaylı (Aile bireyi masrafları karşılayacağını belirtmelidir)
 •  Pasaport (Geçerlilik süresi en az 2 yıllık olmalıdır)
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Aile bilgilerini içerir, kaşe ve imzalı)

Önemli Notlar:

Bulgaristan Öğrenci Oturum İzni Vizesi başvurusunda bulunabilmeniz için Bulgaristan’ da okula kayıt olduğunuzu ispatlamanız gerekir.Bulgaristan Öğrenci Oturum İzni Vizesi başvurusunda bulunabilmeniz için Evrakların orjinalleri ve aslı gibi Noterden tasdiklenmiş şekilde iki nüsha şeklinde teslim edilmeli.

EĞİTİM AMAÇLI OTURUM İZNİ BAŞVURU FORMLARI

Eğitim amaçlı uzun dönem oturum vizesi ile ilgili vize takip formu aşağıdadır. Bulgaristan vize takip formunu eksiksiz doldurup iletmeniz gerekmektedir.

 Bulgaristan Vize Takip Belgesi

Formu indirmek için:

1. Form linkine tıklayınız.
2. Form açıldığında, formu bilgisayarınıza kaydediniz.

YA DA
1. Gereken linkin üzerinde farenizin sağ tuşuna basın.
2. Açılan listeden Hedefi Farklı Kaydet seçiniz
3. Formu bilgisayarınıza kaydedin.

Lütfen Dikkat:
Form PDF formatındadır.
Bu formu görüntülemek ve indirmek için Adobe Acrobat Reader’a ihtiyacınız olacaktır.

Adobe Reader

EĞİTİM AMAÇLI OTURUM İZNİ SIKÇA SORULAN SORULAR

Bulgaristan öğrenci oturum izni vizesi nedir?

 • Bulgaristan öğrenci oturum vizesi, oturum kartı alma hakkına sahip olduğunuzu gösteren bir D tipi vizedir.

Bulgaristan öğrenci oturum izni ile hangi haklara sahip olunur?

 •  Bulgaristan’da öğrenci olma hakkına isnaden Bulgaristan öğrenci oturum vizesi ile Bulgaristan kimlik kartı olan “Liçna Karta” almaya hak kazanırsınız.
 •  Bulgaristan’da öğrenci olma hakkına isnaden Bulgaristan Öğrenci Oturum Vizesi alan öğrenci Bulgaristan’da okuyacağı okulun bulunduğu şehrin Polis Merkezi – Yabancılar Şubesine giderek, Konsolosluğun verdiği orijinal evraklar ile Bulgar Kimlik Kartı olan “Liçna Karta almak üzere başvuruda bulunabilirsiniz.
 •  Bulgar kimlik kartı olan Liçna Karta– başvuru yaptığınız Polis Merkezi Yabancılar Şubesinden (Migratsiya) 10 iş günü içerisinde alabilirsiniz.