Bulgaristan Ticari Vize Genel Bilgiler

Ticari amaçla yapılacak Bulgaristan seyahatiniz için başvurunuzu gerçekleştirirken mutlaka seyahatinizin nasıl koşullarda olacağını ve seyahatin ticari amacının ne olduğunu açık, kuşku bırakmayacak bir şekilde belirtiniz. Özellikle ticari açıdan son derece önemli iş anlaşmaları için Bulgaristan iş dünyasının yakından takip edilmesi Bulgaristan’ın ticaret anlamda yükselen yeni bir değer olacağı ticari takipçilerine önemli ipuçları vermektedir. Son zamanlarda değeri oldukça artan Euro (Avro) ve 2007 yılı itibariyle Bulgaristan’ın Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasına girmesi, Bulgaristan ile ilişkilerimizin ekonomik anlamda gelişmesini ve değer kazanmasını sağlamıştır.

Bulgaristan’dan ülkemize yapılan ticari seyahatlerin de artmasına ön ayak olan bu gelişmeler sebebiyle Türkiye ile Bulgaristan ticari ilişkilerinin iyileştirilmesi sağlanmış bu vesileyle de Bulgaristan için Ticari vize  başvuruları artış göstermiştir.

Bulgaristan Ticari Vize işlem süreci genellikle 10-15 günü kapsamaktadır.

Başvuru formunuz, dilekçeniz, otel ve uçak biletleriniz, seyahat sağlık sigortanız için kurumuzdan yardım alabilir ve tercüme işlemlerinizi müşteri temsilcilerimizle iletişime geçerek yaptırabilirsiniz. Eğer aracınız şirketiniz üzerindeyse şirketin size verdiği vekaletname ile yolculuğunuzu gerçekleştirebilirsiniz. 

Üst sol köşedeki telefon numaramızın gösterildiği butona tıklayarak iletişim bilgilerimizi görebilirsiniz ya da aşağıdaki Bulgaristan ticari vize başvuru formumuzu doldurabilirsiniz. Müşteri temsilcilerimiz sizlerle kısa süre içinde iletişime geçecektir.

Başvuru esnasında mutlaka görmek istediği evraklar arasında ticari amaçla yapılmış bir davetiye (Yabancılar şubesinden onaylı, imzalı ve kaşeli olup orijinal olmalıdır) Ayrıca uzun süreli almak istiyorsa en az 1 yıl geçerli pasaport ve iki şirket arasında kesilmiş fatura veya gümrük beyanı.

Ticari Vizede Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 • Bulgaristan ticari vize başvurularınızda dikkat etmeniz gereken en önemli nokta vize türünüzün ticari amaçla istenmiş olmasıdır.
 • Bulgaristan ticari vizesi özellikle son zamanlarda Bulgaristan komşu ülkeleri arasında dikkatle takip edilen vize şeklidir.
 • Bulgaristan’ın şart koştuğu ticari vize 2016 başvuru kurallarında ticari vize almak için dikkat edilmesi gereken belirli prosedürler vardır.
 • Bulgaristan turistik vizesi ile ticari vizesi genellikle birbirine karıştırılmaktadır. Bulgaristan ticari vizesi, yalnızca iş amaçlı seyahatlerde kullanılmaktadır.

Bulgaristan Ticari Vize Gerekli Belgeler

 • Vize talep dilekçesi (Şirketin antetli kağıdına, Konsolosluğa hitaben, kaşe ve imzası bulunan)
 • Vergi Levhası (Güncel)
 • Faaliyet Belgesi (Güncel)
 • Ticari Sicil Gazetesi
 • Şirket İmza Sirküleri
 • Şirketin Banka Dökümü (En az 35.000 TL ya da döviz karşılığı bakiyesi bulunan, kaşeli ve ıslak imzalı)
 • Pasaport (En az 1 yıl geçerli ve dönüş tarihinden sonra en az az 6 ay geçerliliği olmalı)
 • Çalışanlar için; SGK Dökümü (Son 3 aya ait karekodlu) – İşe giriş bildirgesi – Maaş Bordrosu(kaşeli ve imzalı)- Sözleşmeli çalışan ise Noter tasdikli iş sözleşmesinin orijinali
 • Ticari Davetiye (Bulgaristan Yabancılar Şube onaylı, orijinal) Davetiye almış olduğunuz Bulgaristan firması ile ilişkinizi gösterir Fatura, Gümrük Beyannamesi, Sözleşme veya Anlaşma evrakları- Uzun süreli vize talep edecek iseniz bu evraklar zorunludur.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (Aile bilgilerini içerir)
 • 2 adet biometrik fotoğraf (35×45 mm ebatlarında, güncel, beyaz fon üzeri)

Vize Ücreti: 180€ + KDV (Vize Ücreti, Konsolosluk Harcı, Randevu Ücreti ve Hizmet Bedeli dahildir)

Vize ortalama Çıkış Süresi: 10-15 İş günü

Önemli Notlar:

Çok girişli multi ticari vizeyi Bulgaristan’daki herhangi bir firmayla iş ilişkinizi ispatlamanız durumunda(İtalat, ihracat, sözleşme, proforma fatura) uzun süreli çok girişli Bulgaristan ticari vize verilir.

Aracı ile gidecek olanlar: Yeşil sigorta yaptırmanız gerekmektedir. 1 günde çıkar. Yeşil sigortayı kurumumuz sizin adınıza çıkartmaktadır. Ruhsat fotokopisi yeterlidir. 2000 cc ye kadar özel araçlar için fiyat:1 Aylık Sigorta Bedeli 75€

Yukarıda bulunan belgeleri aşağıda bulunan adresimize ulaştırmanız yeterlidir.
Kargo ve Kurye ile alınan hizmet ücretleri vize başvuru sahibi tarafından karşılanır.

NOT: ARAMA YAPARAK BİREYSEL RANDEVU ALMAYA GEREK YOKTUR. GEREKLİ EVRAKLARI ULUSTA BULUNAN OFİSİMİZE GELEREK VEYA KARGO/KURYE İLE ULAŞTIRDIĞINIZ TAKDİRDE BAŞVURU İŞLEMLERİNİZ BAŞLATILACAKTIR.

Bulgaristan Ticari Vize Başvuru Formu

Bulgaristan’a ticari amaçla yapılacak olan girişlerde almanız gereken vize ile ilgili form aşağıdadır. Ticari vize dilekçe formunu eksiksiz doldurup iletmeniz gerekmektedir.

  Ticari Vize Dilekçe Örneği 

Formu indirmek için:

1. Form linkine tıklayınız.
2. Form açıldığında, formu bilgisayarınıza kaydediniz.

YA DA
1. Gereken linkin üzerinde farenizin sağ tuşuna basın.
2. Açılan listeden Hedefi Farklı Kaydet seçiniz
3. Formu bilgisayarınıza kaydedin.

Lütfen Dikkat:
Form PDF formatındadır.
Bu formu görüntülemek ve indirmek için Adobe Acrobat Reader’a ihtiyacınız olacaktır.

Adobe Reader

Bulgaristan Ticari Vize İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Soru:  Bulgaristan Ticari Vizesi için nerelere başvurabilirim?

Cevap: Bulgaristan Ticari Vizesi için alt yapısı olan acentelere, Hermes Consulting firmamıza, konsolosluk ve büyükelçiliklere ya da akredite acentele vize işlemleriniz için başvuruda bulunabilirsiniz.

Soru: Bulgaristan Ticari Vizesi için başvuruda bulunmak istiyorum, fakat Bulgar firma bana davetiye gönderemiyor. Davetiyesiz Bulgaristan Ticari Vizesi için başvuruda bulunabilir miyim?

Cevap: Bulgaristan Ticari Vize başvurusunda bulunabilmeniz için davetiye son derece gereklidir. Gümrük beyannamesi gibi evrakların sunulması, uzun süreli vize talebinde bulunmanız durumunda zorunludur. Bulgaristan’da bulunan firma size davetiye gönderemiyor ise bu durumu müşteri temsilcilerimizle görüşmelisiniz.

Soru: Bulgaristan Ticari Vizesi için gerekli davet mektubu ne kadar süre geçerli olmaktadır?

Cevap: Davet mektubunuzun geçerli olabilmesi için en uzun süre 6 ay ve 1 yıllık olabilir.

Soru: Bulgaristan Ticari Vizesi almak Bulgaristan turistik vizesi almaktan daha mı kolaydır?

Cevap: Yabancı ülke seyahatlerinizde o ülke üzerinden gönderilen davet mektupları sizin açısından avantaj sağlamaktadır. Bulgaristan Ticari Vizesi için en gerekli belge Bulgaristan’daki davetli olduğunuz şirketten gelen yazıdır. Eğer daha önceden bir Bulgaristan Ticari Vizesi sahibiyseniz bir sonraki Bulgaristan Ticari Vizeniz yüksek bir ihtimalle daha uzun süreli olacaktır. Fakat daha önceden Bulgaristan ticari vizeniz yoksa uzun süreli Bulgaristan Ticari Vizesi almanız daha az bir ihtimaldir.
İki şirket arasında kesilmiş bir fatura veya gümrük beyanı yok ise daha kısa süreli vize verilir. Ayrıntılı bilgi için müşteri temsilcilerimizle görüşebilirsiniz.

Soru: Bulgaristanı ziyaret etmek isteyen şirket sahibi herkes  Bulgaristan Ticari Vizesi başvurusunda bulunabilir mi?

Cevap: Şirket sahibi olan herkes Bulgaristan Ticari Vizesi başvurusunda bulunma mecburiyetinde değildir. Seyahat amacınız ticari değil de turistik bir amaç içeriyorsa Bulgaristan turistik vize başvurusunda bulunabilirsiniz.