Bulgaristan Turistik Vize Genel Bilgiler

Bulgaristan turistik vizesi, Bulgaristan’a sadece turistik amaçlı gidecek kişiler için uygun olan bir vize türüdür. Bulgaristan turistik vizesi aile, akraba, arkadaş ziyaretleri için geçerli bir vize şekli değildir, aynı zamanda iş görüşmesi, toplantı, fuar gibi ticari amaçlar için vize başvurusunda bulunacak bireyler de turistik vize alacaklar kapsamında kabul edilmemektedir.

Bulgaristan turistik vize uyarıları ve kontrol etmeniz gerekenler  

 •  Bulgar vizeniz deki fotoğraf size mi ait?
 •  Vizeniz istediğiniz tarihte başlıyor mu?
 •  Vizenizin üzerindeki isim doğru mu yazıldı?
 •  Bulgaristan’da kalacağınız gün sayısı istediğiniz gibi mi?
 •  Bulgaristan’a giriş sayısı tek( ülkeye sadece bir kere giriş yapabilme  hakkı) girişli mi?
 •  Bulgaristan’a Multi giriş isteğiniz(ülkeye birden faza giriş-çıkış yapılabilme durumu) onaylanmış mı?

Bulgaristan Vizesi ile ilgili dikkat edilecek hususlar

Bulgaristan turistik vize işlemleri herhangi bir sürpriz durum olmadığı takdirde ortalama 8-10 iş günü içinde sonuçlanmaktadır.

Bulgaristan acil vize çıkarma ihtiyacınız olduğu durumlarda Bulgaristan vizesi uzmanlarımız ile iletişime geçmeniz sizin açınızdan faydalı olacaktır.

Kurumumuz Bulgaristan yolculuğunuzda ihtiyacınız olacak Bulgaristan otel rezervasyonlarınızda ve seyahat sağlık sigortası işlemlerinizde size yardımcı olabilmektedir. Ayrıca Bulgaristan turistik vize ücreti, konsolosluk için gerekli harç bedeli Garanti bankasına tarafımızca yatırılmakta olup, Bulgaristan turistik vize randevu ücreti, hizmet bedeli ücretleri ve  Bulgaristan turistik seyahat sigortası ücreti kurumumuzca tahsil edilmektedir. 

Tüm bunlara ek olarak 12 yaşından gün almamış çocuklar için Bulgaristan turistik vize işlemi ücreti ve konsolosluk harcı alınmadığını sadece hizmet bedeli ile sigorta ve aracılık ücreti tahsil edildiğini hatırlatmakta fayda var.

Acil Bulgaristan Turistik Vizesi başvurumuz kaç günde sonuçlanır?  

Bulgaristan konsolosluğu Bulgaristan vizesinin 1 haftada çıktığını duyursa da genellikle 4-5 gün içinde başvurunuz sonuçlanmaktadır. Öngörülen süre 1 hafta olup gecikme veya erken çıkma durumları olabilir. Hayati durumlarda bu süre daha da kısa olabilmektedir bunun için Bulgaristan müşteri temsilcilerimizle görüşerek yardım almalısınız.

Bulgar Turistik Vizesi uzun süreli çok girişli alınabilir mi?

Tek girişli Bulgaristan turistik vizesi, Bulgaristan seyahatinizde otelde kalacağınızı beyan ettiğiniz takdirde en fazla 15 günlük verilir. Turizm bakanlığı yaptığı bazı istisnai durumlarda kış sezonu boyunca kayak merkezlerine gidip 2-3 rezervasyon sunan turistler için 15 Nisan’a kadar çift giriş ya da multiple (çok girişli) vize verebilmektedir.

Bu duruma alternatif olarak 60 – 90 güne kadar çıkabilen Bulgaristan sağlık turları örnek verilebilir. Bulgaristan Turistik Vize başvurusunda bulunan kişi sağlık turuna katılacağı sanatoryum doktorundan imzalı davet mektubu edinmelidir. Sağlık turu için aklınıza takılan başlıklar ile ilgili Bulgaristan müşteri temsilcilerimizden bilgi alabilirsiniz.

Bulgaristan vizesini alınca neye dikkat etmeliyiz?

Bulgaristan turistik vizeniz onaylandıktan sonra seyahate çıkacağınız gün otel rezervasyonu yaptırırsanız sınırdan geçerken kalacağınız yeri teyit etmek istedikleri takdirde geçişinizi sorunsuz olarak halledebilirsiniz. Ayrıca seyahat sigortanızın Bulgaristan’da kalacağınız süreyi kapsamasına dikkat etmelisiniz. Bulgaristan vize sürenizi geçirdiğiniz durumlarda eğer otelde kalıyorsanız oteldeki görevliler bu durumu emniyete bildirecektir, eğer arkadaşınızın yanında bulunuyorsanız da adres kaydı yapmak durumundasınız. Bu yüzden vize sürenizi geçirmeden ülkeden ayrılmaya lütfen özen gösteriniz.

Bulgaristan vize işlemleriniz için zaman kaybetmek istemiyor ve işlemleriniz sizi uğraştırmadan bir an önce gerçekleşsin istiyorsanız Bulgaristan turistik vize başvuru işlemleriniz için size en yakın Bulgaristan vize merkeziyle iletişime geçebilirsiniz.

Bulgaristan Turistik Vize Gerekli Evraklar

 • Pasaport (En az 1 senelik kullanım süresi olmalı)
 • 2 adet biometrik fotoğraf (35×45 mm ebatlarında, güncel, beyaz fon üzeri, gözlüksüz, kulaklar gözükecek şekilde-boneli)
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Aile bilgilerini içerir, kaşe ve imzalı)
 • Banka Hesap Cüzdanı Fotokopisi (İçerisinde en az 35.000 TL ya karşılığı döviz)
 • Reşit Olmayan (18 yaşından küçük) kişiler için anne ve baba tarafından imzalanmış noter onaylı muvaffakatname
 • İşe giriş bildirgesi, maaş bordrosu, imza sirküsü, tapu, araç ruhsatı, vergi levhası
 • Antetli kağıda kaşeli imzalı otel rezervasyonu

Vize Ücreti: 180 € + KDV (Vize Ücreti, Konsolosluk Harcı, Randevu Ücreti ve Hizmet Bedeli dahildir) Vize ücreti bize başvuru sırasında döviz olarak ödenir.

Dikkat: Satın alınmış, otelin antetli kağıdına kaşeli imzalı otel rezervasyonunuz yoksa ücret 200 € olacaktır. Evraklarınızı kargo ile gönderecekseniz lütfen aşağıdaki soruları yanıtlayıp, evrak listesiyle birlikte bize gönderin.

Vize Çıkış Süresi: 8-10 İş günüdür

Vize Başvuru Formunda Kullanacağımız Bilgiler

 • İsim / Soyisim / Telefon
 • İş yerinizin adı, adresi ve mesleğiniz
 • Ev Adresi
 • Bulgaristan’da gideceğiniz şehir ve seyahat tarihiniz
 • Evli iseniz eşinizin adı, kızlık soyadı ve doğum tarihi
 • Çocuklarınız varsa adları ve doğum tarihleri

NOT: ARAMA YAPARAK BİREYSEL RANDEVU ALMAYA GEREK YOKTUR. GEREKLİ EVRAKLARI OFİSİMİZE GELEREK VEYA KARGO/KURYE İLE ULAŞTIRDIĞINIZ TAKDİRDE BAŞVURU İŞLEMLERİNİZ BAŞLATILICAKTIR.

Bulgaristan turistik vize başvuru işlemleriniz başvuru yapılan tarihten itibaren en fazla 8 ile 10 iş gününde sonuçlanmaktadır. Bulgaristan turistik vize başvurularınıza bir hafta süre tanımanız seyahatinizi tehlikeye atmamanız açısından faydalı olacaktır.

Bulgaristan turistik vizesi başvurunuzda dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri de Bulgaristan otel rezervasyon onayınızdır. Rezervasyonunuz konsolosluğun size çok daha kolay vize vermesini sağlayacak gerekli bir adımdır. Ancak otel rezervasyonunda dikkat etmeniz gereken bazı prosedürler vardır. Rezervasyon yaptırdığınız otelden teyit almak durumundasınız ve bu teyitin ayrıntısında otelde kaç gün kalacağınız, ödediğiniz otel ücreti, rezervasyon numarası, otelin iletişim bilgileri, rezervasyonu yapan kişinin adı, soyadı ve imzası bulunması gerekmektedir. Vize sonuçlandırılırken de otelden bu şartlar tamamlandığı takdirde onay alınacaktır. Sınırdan geçilirken otel rezervasyon doğruluğu kontrol edilecektir.

Bulgaristan turistik vize işlemleri için zorunlu olan evraklardan bir diğeri ise uluslararası geçerlilikte olan seyahat sağlık sigortasıdır. Başvurularınız arasında bulunması gereken uluslararası geçerlilikte en az 30.000 Euro teminatlı bir sağlık sigortanız olması gerekmektedir. Seyahat Sağlık Sigortanızın Bulgaristan seyahatinizin tarih aralıklarını kapsayacak şekilde oluşturulması gerekmektedir. Bulgaristan Turistik vize başvurunuzdaki seyahat sağlık sigortanız orijinal belge olarak sunulmalıdır. Ayrıca 12 yaşın altındaki çocuklarınız içinde Bulgaristan vize başvuru formunun doldurulması, seyahat sağlık sigortası ve pasaport zorunludur ancak 12 yaşın altındaki çocuklar vize ücreti ve harç bedelinden muaftır, herhangi bir ücret alınmaz.

Bulgaristan, Romanya, Avrupa Birliği (EU) üyesi ülkelerdir ancak henüz Schengen bölgesine kabul edilmemişlerdir.

Bulgaristan turistik vizesi Schengen vizesi olarak kabul edilmediğinden bu vize ile Schengen bölgesi ülkelerine seyahat etmek doğru değildir

Geçerli bir schengen vizesi ile Bulgaristan’a giriş yapılsa dahi dikkat edilmesi gerekir çünkü Bulgaristan’a schngen vizesi ile giriş yapanlar ikinci schengen başvurularında olumsuz bir tutumla karşılaşabilmektedirler. Bu sebeplerden dolayı Schengen vizesi ile Bulgaristan’a seyahat edilmemelidir fakat Bulgaristan vizeniz çok girişli ise Romanya, Karadağ ülkelerine seyahat edebilirsiniz.

Bulgaristan Turistik Vize Başvuru Formu

Bulgaristan’a turistik olarak yapılacak olan ziyaretlerde almanız gereken vize ile ilgili form aşağıdadır. Turistik vize formunu eksiksiz doldurup iletmeniz gerekmektedir.

 Turistik Vize Dilekçe Örneği

Formu indirmek için:

1. Form linkine tıklayınız.
2. Form açıldığında, formu bilgisayarınıza kaydediniz.

YA DA
1. Gereken linkin üzerinde farenizin sağ tuşuna basın.
2. Açılan listeden Hedefi Farklı Kaydet seçiniz
3. Formu bilgisayarınıza kaydedin.

Lütfen Dikkat:
Form PDF formatındadır.
Bu formu görüntülemek ve indirmek için Adobe Acrobat Reader’a ihtiyacınız olacaktır.

Adobe Reader