TÜRK VATANDAŞLARI İÇİN VATANDAŞLIK

Bulgaristan vatandaşlığının verilip verilmeyeceğini veya verilirken hangi durum nedeniyle verileceğini belirleyen unsur başvuruyu yapan kişinin durumudur. Bulgaristan vatandaşlığı almanın da yapılan başvuru nedenine göre her duruma özel ve aynı şartlar bulunuyor. Ülke ile şahsi veya ailesi aracılığıyla doğum veya eskiden vatandaşı olup da bunu kaybetme gibi bağlar olmadığı zaman Bulgaristan vatandaşlığı için öncelikle kişinin kesintisiz olarak Bulgaristan’da beş yıl boyunca süresiz oturma iznin olması gerekiyor. Elbette vatandaşlık başvurusunda bulunmuş olan Türkiye vatandaşı veya diğer milletlerden yabancı kişilerin hüküm giymemiş olmaları da gerekiyor. Şartlardan bir diğeri ise başvuru sahibinin Bulgaristan Eğitim Bakanlığı tarafından Bulgar dilini konuşup anlayabildiğini onaylayan belgedir.

Güncel hali 1999 yılında işleme alınan Bulgaristan vatandaşlığına geçişi belirleyen kanun, hangi prensiplere göre, hangi sebeplerden dolayı vatandaş ülkenin vatandaşı olma, kaybetme veya yenilenmesini tanımlıyor.

Bulgaristan vatandaşlığına geçişte temel yöntem aile bağları üzerinden olanı olarak doğru kabul ediliyor. Ancak bu durum geçerli olmasa dahi beş yıllık oturum izni sonrasında vatandaşlık da alınabiliyor. Bulgaristan vatandaşı olan her kişi, aynı zamanda Avrupa Birliği (AB) vatandaşı olduğu anlamına da geliyor. Bulgaristan vatandaşlarına birden fazla ülkenin vatandaşı olmasına izin veriyor. Yani ülkenin vatandaşı olan bir kişi, eski vatandaşlığından çıkma zorunluluğu bulunmuyor.

Bulgaristan vatandaşlığı almak isteyenlerin Türkiye’de başvurabileceği merkezler Ankara Bulgaristan Büyükelçiliği, İstanbul Bulgaristan Başkonsolosluğu, Edirne Bulgaristan Konsolosluğu ve Bursa Bulgaristan Konsolosluğu’na yapılacak başvurular ile süreç başlatılabiliyor.

TÜRK VATANDAŞLARI İÇİN VATANDAŞLIK GEREKLİ EVRAKLAR

  • Türkiye’de doğmuş olan, Bulgaristan vatandaşı anne/babadan dolayı Bulgaristan vatandaşlığı için başvuruda bulunacak çocuğun doğum kayıt örneği.(Valilik veya kaymakamlık tarafından apostilli ).
  • Anne ve Babaya ait evlilik tasdik belgesi.(Valilik veya Kaymakamlık tarafından apostilli)
  • Ebeveynlerden Türk Vatandaşı olan kişinin Türk pasaportu ve nüfus cüzdanı fotokopisi.
  • Ebeveynlerden Bulgaristan vatandaşı olana ait Bulgaristan pasaportu ve liçna karta fotokopisi.
  • Vukuatlı nüfus kayıt örneği, Tüm aile görülecek şekilde valilik ve ya kaymakamlık tarafından apostilli.
  • Bulgaristan vatandaşlığı da olan ebeveyne ait isim denklik belgesi, Ankara nüfus ve vatandaşlık işleri genel müdürlüğünden alınmış.Valilik veya kaymakamlık tarafından apostilli.
  • Başvuruya ebeveynlerden biri gelmeyecek ise başvuru yapacak olana Taahhütname vermeli.Valilik veya Kaymakamlık tarafından apostilli.
  • Türkiye doğumlu olan çocuğun anne veya babasından dolay Bulgaristan Vatandaşlığına geçebilmesi için hazırlanan bu evraklar yeminli tercüman tarafından tercüme edilir.
  • Türkiye doğumlu olan çocuğun anne veya babasından dolay Bulgaristan vatandaşlığına geçebilmesi için Türkçe’den Bulgar’caya tercüme edilmiş bu evraklar ilk önce Bulgaristan’daki noterden tasdik edilir. Sonra, Bulgaristan dış işleri bakanlığı tarafından tasdik edilir.
  • Bu evraklar ile Türkiye’deki Bulgaristan büyük elçiliği veya konsolosluğa başvurulur.

TÜRK VATANDAŞLARI İÇİN VATANDAŞLIK BAŞVURU FORMLARI

Türk vatandaşlarının bulgaristan vatandaşlı elde etmek için ilgili zayavlenie formunu aşağıdaki linkten indirebilirsiniz. Bulgaristan vatandaşlık için gerekli olan zayavlenie formunu eksiksiz doldurup iletmeniz gerekmektedir.

  Bulgaristan Zayavlenie Formu

Formu indirmek için:

1. Form linkine tıklayınız.
2. Form açıldığında, formu bilgisayarınıza kaydediniz.

YA DA
1. Gereken linkin üzerinde farenizin sağ tuşuna basın.
2. Açılan listeden Hedefi Farklı Kaydet seçiniz
3. Formu bilgisayarınıza kaydedin.

Lütfen Dikkat:
Form PDF formatındadır.
Bu formu görüntülemek ve indirmek için Adobe Acrobat Reader’a ihtiyacınız olacaktır.

Adobe Reader

TÜRK VATANDAŞLARI İÇİN VATANDAŞLIK SIKÇA SORULAN SORULAR

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.