YATIRIMCILAR İÇİN BULGARİSTAN VATANDAŞLIĞI

Bulgaristan’da şirket kuran yatırımcılar istenen koşulları bu ülkenin vatandaşlığını alabiliyor. Bunun için temelde iki farklı seçenek bulunuyor. Bunlardan ilki, Avrupa Birliği vatandaşlığı satın almak. Diğeri ise uzun süreli oturum sonrasında yapılan başvuru ile kazanılıyor.

Avrupa Birliği üyesi ülkelerden olan Bulgaristan ülkesi, içerisinde yatırım yapan şahıslara vatandaşlık hakkını Devlet Tahvil Bonosu alındığında veriyor. Bu işlem için belirlenen miktar ise Bulgaristan bankasından alınan 512 bin Euro değerinde olmalı. Bu satın alım ile birlikte yatırımcı statüsü kazanan şahıslar alacakları “yatırımcı belgesi” ile Bulgaristan’da yaşayacağı ev veya oturduğu evin kira kontratı ile birlikte Bulgaristan vatandaşlığı için başvuru sürecini başlatabiliyor. Gerekli olan para miktarı kredi olarak da temin edilebiliyor.

Yatırımcılara Bulgaristan vatandaşı olmasının bir başka yolu da yatırımcı kimliği adı altında Bulgaristan Konsolosluğu veya büyükelçilikten alınan uzun süreli konaklama hakkı tanıyan D tipi vize ile yapılır. Bu vize alındığında ve ülkeye giriş yapıldığında ikamet edilecek lokasyonun Yabancılar Şubesi’nde oturum kartı almak için izin alınabilir. Süresiz Bulgaristan oturum izni ile birlikte 5’inci yılın sonunda vatandaşlık başvurusunda bulunarak bu istek için başvuru süreci başlatılabiliyor.

Yatırımcıların Bulgaristan için yaptıkları vatandaşlık işlemleri, Bulgaristan Adalet Bakanlığı’nın bu konuda çalışan Bulgaristan Vatandaşlık Genel Müdürlüğü birimi tarafından yürütülür.

Bulgaristan Vatandaşlık Kanunu veya diğer ilgili kanunlar tarafından şekillenen şartlar çerçevesinde Bulgaristan’da yüksek meblağlı yatırım yapanlar başvurunun gerçekleştirildiği tarihte en az bir yıl süre ile Bulgaristan’da süresiz oturma iznine sahip olmaları gerekiyor. Ayrıca adli kaydın olmaması ve reşit olunması gibi başka şartları da bulunuyor.

Bulgaristan’da süresiz oturum hakkına sahip olanlar tüm Avrupa Birliği ülkelerinde serbestçe dolaşım hakkı bulunuyor. Kartlarda bu hakkı belirten bir ibare olmadığı zaman ise seyahatler sadece komşu Balkan ülkeleri ile sınırlandırılıyor. 

YATIRIMCILAR İÇİN BULGARİSTAN VATANDAŞLIĞI GEREKLİ BELGELER

Avrupa birliği ülkesi olan Bulgaristan yatırımcılar Vatandaşlık hakkı tanımaktadır. Tüm vatandaşlara Bulgaristan’da yatırım yapanlar Bulgar vatandaşlığına başvuru yapabilir.Yatırım yapanların Avrupa birliği vatandaşlık almanın yolu çok basit. Bulgaristan’da yatırım yapmak demek: Devlet tahvil Bonosu Almaktır.Bulgaristan merkez bankasında 512,000 € Devlet tahvil bonosu alan kimseler Yatırımcı statüsü kazanmaktadır.Ekonomi bakanlığından yatırımcı belgesi alır Bulgaristan’da yaşayacağınız ev ya da oturacağınız dairenin kira kontratı ile vatandaşlık elde etmek için prosedürü başlatabilirsiniz. Başvuruda bulunmak için gerekli belgeler aşağıda sıralanmıştır.

 • Yatırımcı belgesi
 • Kira kontratı
 • Sabıka kaydı
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği

Uzun dönem D vize işlemi 30 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Bulgaristan yabancılar şubesinden oturum izni ile ilgili başvuruyu tamamladıktan sonra süresiz Bulgaristan oturum izni alabilirsiniz. 5.yılınızın sonunda vatandaşlık başvurusunda bulunarak  vatandaşlık işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bulgaristan Vatandaşlık Almak

 • Bulgaristan’da vatandaşlık hakkı kazanmanız için  Devlet tahvil bonosunu Bankalardan Temin edebilirsiniz.
 • Vatandaşlık için alınan 512.000 € bankada 5 yıl süre ile Banka’da  kalacaktır.
 • Kredi çekerek yatırım yapılabilir ve vatandaşlık başvurusunda bulunabilir.
 • Yatırım yapmak için almanız gereken 512.000€  Tahvil bonosu banka kredisi 70 – 90.000 € alınabilmektedir.
 • Vatandaşlık başvurusu hakkını kazandınız  ve süresiz ve başvuruda bulunmak istediniz. Bulgar vatandaşlığı başvurusunda bulunuyorsunuz ve 6 -18 ay arasında cevap gelmektedir.
 • Bulgar vatandaşlığı başvurusunun en önemli olmazsa olmazı : suçunuz, aramanız olmamasıdır.
 • Bulgaristan süresiz oturumunuz var ve Bulgaristan oturum kartınızda europian unit ibaresi yer alıyorsa Avrupa birliği ülkelerinde serbest dolaşım hakkını elde etmiş olursunuz. Bulgaristan oturum izninizde özel bir ibare bulunmuyorsa balkan ülkeleri olan  Hırvatistan, Romanya, Sırbistan, Makedonya ve Bosna Hersek ülkelerinde dolaşım hakkına sahip olabilirsiniz.
 • Bulgaristan vatandaşlığı Avrupa birliği vatandaşlığıdır. Tüm Avrupa’da  ve schengen ülkelerinde yaşama ve çalışma hakkı elde edilir.

YATIRIMCILAR İÇİN BULGARİSTAN VATANDAŞLIĞI

Bulgaristan vatandaşı olmak isteyen yatırımcılar için vatandaşlık işlemleri ile ilgili zayavlenie formunu aşağıdaki linkten indirebilirsiniz. Bulgaristan vatandaşlık için gerekli olan zayavlenie formunu eksiksiz doldurup iletmeniz gerekmektedir.

  Bulgaristan Zayavlenie Formu

Formu indirmek için:

1. Form linkine tıklayınız.
2. Form açıldığında, formu bilgisayarınıza kaydediniz.

YA DA
1. Gereken linkin üzerinde farenizin sağ tuşuna basın.
2. Açılan listeden Hedefi Farklı Kaydet seçiniz
3. Formu bilgisayarınıza kaydedin.

Lütfen Dikkat:
Form PDF formatındadır.
Bu formu görüntülemek ve indirmek için Adobe Acrobat Reader’a ihtiyacınız olacaktır.

Adobe Reader

YATIRIMCILAR İÇİN BULGARİSTAN VATANDAŞLIĞI

Bulgaristan şirket kurulumu için 10 kişi istihdam etme zorunluluğu var mı?

Bulgaristan şirket kurulumunda bulunan özel kişiler sigortalı bir şekilde 10 kişiyi istihdam etmek zorunluluğundadır.
Bulgar şirket kurulumunda bulunmuş tüzel kişilerin ise sigortalı 10 kişiyi istihdam etme zorunluluğu bulunmaz.
Bulgaristan şirket kurulumunda bulunacak olan kişilerin Bulgaristan’da kalma zorunluluğu yoktur. Bulgar şirket kurulumu prosedürlerinde bulunan kişiler verecekleri vekâlet ile şirket kurulumu işlerini yürütebilirler.
Bulgar şirket kurulumu prosedürleri için Bulgar vatandaşı ortağınızın bulunma zorunluluğu ise yoktur.

 

Bulgaristan’da kaç günde şirket kurulur?

Bulgaristan’da şirket kurulumu ve temsilcilik açma adli mahkeme kayıtlarının tamamlanması ile birlikte sonuçlanmamaktadır. Bulgar şirket kurulumu ve temsilcilik açma işlemleri mahkeme, noter ve adli kayıtlarının ardından maksimum 10 ila 15 günlük bir süreye tekabül eden istatistik, vergi ve sigorta kaydı yaptırma işlemleri olacaktır.

Bulgaristan’da şirket kurulumu ne kadara mal olur?

Bulgaristan şirket kurulumu kurulacak olan şirketin özelliğine göre değişmektedir. Şirketin çeşitliliği Bulgar şirket kurulumu masraflarını belirleyecektir.